Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės

Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės

Sveikas, tvirtas žandikaulio kaulas yra labai svarbi savų dantų išsaugojimo sąlyga; dantis praradus, reikiamas kaulo kiekis yra būtinas sėkmingai dantų implantacijai.

Kiekvienas gyvas organizmas taip sutvarkytas, kad nefunkcionuojantis organas ar jo dalis atrofuojasi neišvengiamai. Tad ne išimtis ir nykstanti žmogaus žandikaulio kaulo vieta, likusi be vieno, o ypač – be kelių arba visų dantų. Prarastojo danties vietoje nepatiriantis kramtymo krūvio žandikaulio kaulas per ilgesnį laiką taip sunyksta, kad jo tiesiog nelieka. Kai nėra danties, nėra šaknies, nėra spaudimo, tad organizmui „nereikia“ ir nenaudojamos bedantės žandikaulio kaulo dalies.

Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės
Sunykusį žandikaulio kaulą galima tik priauginti, o nykimą stabdo dantų implantacija

Sunykęs kaulas pats neatsistato, jį galima tik atkurti, priauginus nuosavo kaulo dalimi arba natūralios kilmės kaulo pakaitalu. Odontologijos klinikoje Kaune „Angitia“ pacientams žandikaulio kaulas priauginamas ir tolesnė jo atrofija sustabdoma dantų implantais nuo 2001 m. Pabrėžtina, kad dantų implantai atkuria visaverčio kramtymo ir visas kitas buvusias danties šaknies funkcijas.

Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės
Prarasti dantys - viena dažniausių žandikaulio kaulo nykimo priežasčių. Dantų tiltai be implantų nuo kaulo nykimo neapsaugo ir nykimo proceso nesustabdo.

Žandikaulio kaulo nykimo pagrindinės priežastys

  • Praradus dantis ir jų laiku nepakeitus implantais kaulas nyksta buvusiojo danties šaknies vietoje, negaudamas reikiamo kramtymo krūvio
  • Dantų plokštelės ir kiti dirbtiniai dantys be implantų neapsaugo žandikaulio kaulo nuo sunykimo, nes po jais žandikaulio kaulas t. p. nepatiria kramtymo metu spaudimo ir pradeda nykti
  • Naudojant netinkamus, nekokybiškus implantus
  • Onkologiniai veido srities susirgimai
  • Dantų bei žandikaulio traumų pasekmė
  • Žandikaulio kaulas gali supūliuoti ir suirti nuo infekcijos, patekusios dantų kanalais iš dantų ėduonies (karieso) pažeistų dantų
  • Žandikaulio kaulą gali pažeisti periodonto uždegimas periodontitas (parodontozė)
  • Dalį kaulo tenka pašalinti cistos ar auglio operacijos metu
  • Kaulų masė linkusi retėti kartu su amžiumi, o viršutinio žandikaulio kaulas apskritai yra silpnesnis ir plonesnis, nei apatinio žandikaulio kaulas
Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės
Žandikaulio kaulas sparčiau nyksta vyresniojo amžiaus žmonių, o ypač – prarastų ir neatkurtų implantais dantų vietoje.
Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės
Neseniai išrauto danties vietoje žandikaulio kaulas tuoj pat dar nenyksta ir dantys nevirsta Kada tai įvyksta – trukmė individuali.

Pats žmogus gali nesuvokti, kada prarastojo danties vietoje pradeda nykti žandikaulio kaulas. Tačiau nereikėtų užmiršti, kad prarastas dantis yra garantuota kaulo sunykimo priežastis. Tad netekus nors vieno danties, verta apsilankyti pas odontologą. Realią burnos situaciją klinikoje „Angitia“ tuoj pat parodo skaitmeninės rentgeno nuotraukos.

Jeigu iš nykstančio žandikaulio prieš danties implantavimą būtina išrauti nors vieną ar kelis dantis, rekomenduojame pirmiausia pasikonsultuoti su implantuojančiu odontologu. Jei yra galimybė įsriegti danties implantą tik ištraukus dantį, t. y. atlikti momentinę danties implantaciją arba ištraukto danties vietą užpildyti kaulo pakaitalu – verta tai ir atlikti. Šie sprendimai apsaugo nuo kaulo tūrio mažėjimo ir išvengiama brangių papildomų operacijų, ženkliai prailginančių ir pabranginančių dantų implantavimo procesą.

Žandikaulio kaulo nykimo priežastys ir pasekmės

Žandikaulio kaulo nykimas, atrofija, arba „tirpimas“ – labai rimta problema, pradedant veido išvaizdos pokyčiais (nutįsta skruostai, anksti atsiranda raukšlių, įdumba lūpos ir kt.), baigiant negatyvia įtaka sveikatai ir socialiniam diskomfortui (sutrinka maisto virškinimas, neaiškiai tariami garsai, pablogėja bendra žmogaus būklė, suprastėja gyvenimo kokybė).

Nors nykstantys žandikaulių kaulai sėkmingai atkuriami nuosavo, donoro arba dirbtinio kaulo pagalba Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“, tačiau įspūdingi atkuriamosios odontologijos pasiekimai neturėtų suveikti kaip paskata nesirūpinti savais dantimis ir laukti, kol juos praradus pradės nykti žandikaulio kaulas.

Facebook