Uždelstos burnos higienos pasekmės

Uždelstos burnos higienos pasekmės

Laiku nepašalinus dantų akmenų –
dantų akmenys gali „pasišalinti“ kartu su dantimis

Prastai prižiūrimi, netinkamai valomi arba negydomi dantys, nevalomas liežuvis yra viena iš pavojingų ligų sukėlėjų sankaupų vietų. Iš jų per karieso pažeistus dantis arba nevalomų dantų apnašų sukelto dantenų uždegimo pažeistas dantenas kraujotakos sistema mikroorganizmai gali patekti į kitas silpniausias kūno vietas, ten įsikurti ir labai rimtai pakenkti.

Ypač didelė rizika pakenkti širdžiai, inkstams, galvos smegenims – juk dantys su infekcijos židiniais yra galvos srityje, tai netoli ir smegenys. Iš negydomų, apleistų dantų plintanti infekcija gali paaštrinti cukraligę, nėščiosioms gali sukelti persileidimą (todėl nėštumo pradžioje ir vėliau svarbu pasitikrinti dantų būklę). Nelikvidavus tikrosios ligą sukėlusios ir palaikančios priežasties, jos pasekmes galima gydyti tol, kol ta priežastis egzistuos; šiuo atveju – aktyvus danties arba dantenų infekcijos židinys.

Uždelstos burnos higienos pasekmės
Iš danties infekcijos židinio patogenai gali patekti ne tik į širdį, bet ir į kitus organus ir paaštrinti esamas ligas bei sukelti naujas.

Dantų ėduonis, pulpitas, dantų šaknų kanalų infekcija

Prasta burnos higiena ir nevalomos minkštosios bei kietosios dantų apnašos yra puiki terpė įsikurti mikroorganizmams, netrukdomai užsiimantiems kenkėjiška veikla – dantų emalio ardymu; proceso rezultatas vadinamas dantų ėduonimi, arba kariesu.

Ilgiau negydomas dantų ėduonis suardo gilesnius danties sluoksnius, pasiekia vidinę jo dalį – pulpą ir sukelia minkštųjų audinių uždegimą pulpitą. Negydoma infekcija gali plisti danties šaknies kanalais gilyn, kol pasiekia žandikaulio kaulą ir šaknies kanalo gale pradeda formuotis pūlinys. Pūlinio vietoje suardomas žandikaulio kaulas, o ilgiau negydomo danties „dienos suskaičiuotos“.

Uždelstos burnos higienos pasekmės
1 – vos prasidėjęs dantų ėduonis; 2 - dantų ėduonies plitimas – atviras kelias infekcijai į pulpą; 3 – infekcijos sukeltas pulpitas ir pūlinys žandikaulio kaule

Šis uždegiminis procesas gali vystytis ir plisti labai greitai, tad „kantriems ir ištvermingiems“ būsimiems pacientams siūlome ne „kaip nors“ numalšinti skausmą, bet atvykti į odontologijos kliniką nedelsiant, kol dar yra tikimybė dantį išgydyti ir išsaugoti. Tai ženkliai palankesnis pasirinkimas nei palaukti, kol dantis taps nepagydomu, jį išrauti ir pakeisti dantų protezais arba implantais.

Dantenų ir periodonto uždegimas – gingivitas  ir periodontitas

Dantenų uždegimas, arba dažniausia periodonto forma bakterinis gingivitas – kita netinkamai prižiūrimų dantų pasekmė. Paminėtina, kad infekcijos atveju ne visada jaučiamas skausmas, tad profilaktinė dantų apžiūra ir burnos higiena – puiki galimybė pastebėti visas prasidedančias dantų bei dantenų ligas.

Uždelstos burnos higienos pasekmės
Dantenų kraujavimas gali būti dantenų uždegimo dėl susikaupusiųjų po dantenomis akmenų požymis.

Jeigu valantis dantis pasirodo kraujas – rimtas prasidedančiojo dantenų uždegimo, arba gingivito, požymis ir perspėjantis signalas kuo skubiau parodyti dantis odontologui, jei nenorite jų netekti.

Paminėtina, kad ne visos odontologijos klinikos turi įrangą, valančią dantų akmenis iš po dantenų. Ši problema ypač jautri mažesnių miestelių arba kaimų gyventojams ir reiškia, kad neatvykus pas odontologą, valantįjį dantų akmenis iš po dantenų, – dantų neliks.

Siūlome visada įsitikinti, ar odontologas-burnos higienistas turi reikiamą įrangą valyti dantų akmenims iš po dantenų. UAB „Angitia“ turi visą reikiamą profesionalios higienos įrangą, tad laukiame Jūsų su visomis galimomis dantų problemomis.

Dantų apnašų, maisto likučių, seilių ir gleivių mišinys mikroorganizmų veiklos pagalba paverčiamas į kietus darinius – dantų akmenis. Ilgiau nevalomi dantų akmenys formuojasi ne tik dantų paviršiuje virš dantenų, bet ir po dantenomis ir sukelia periodonto uždegimą – periodontitą (parodontozę). Dar ilgiau nevalomi akmenys iš po dantenų reiškia dantų praradimą.

Uždelstos burnos higienos pasekmės
Seniai nematę burnos higienos dantys; dar palaukus – tokių dantų nebeliktų
Uždelstos burnos higienos pasekmės
Dantys po burnos higienos. Dantenos nuo apnašo pasmukusios žemyn, todėl apsinuoginę kakleliai

Prasidėjus dantenų uždegimui ir susidarius ties dantimis dantenų „kišenėms“, atsipalaidavusiųjų dantų dažnai neįmanoma įtvirtinti, ir dantys krenta po kelis iš karto arba vienas po kito domino principu.

Jeigu periodontitas (parodontozė) dar labai stipriai neprogresuoja, dantų akmenys iš po dantenų nuvalomi nuo dantų paviršiaus burnos higienos metu ultragarsiniu skaleriu. Jei dantų akmenys jau pasiekę dantų šaknis – jie nuo šaknų šalinami operacijos būdu, atvertus dantenas.

Pats žmogus dantų kišenių gylio nepamatys ir – jei neatvyks skubiai pas odontologą – pats sau nebūtinai diagnozuos periodontitą su galima dantų praradimo perspektyva. Dantų kišenių gylį matuoja odontologas periodontologiniu zondu ir įvertinus dantų būklę nedelsiant pradedamas periodonto gydymas, siekiant išsaugoti dantis. Jei dantų išgelbėti jau neįmanoma, periodontitą vis tiek būtina sugydyti kaip infekcijos židinį.

Reguliariai atliekant burnos higieną, dantų akmenys iki dantų šaknų nusileisti nesuspėja. O pacientai džiaugiasi sveikais, švariais dantimis, sutaupytu laiku ir žema kaina, palyginus su nevalomų pavojingų dantų akmenų sukeltų problemų sprendimu.

Facebook