Uždelsto dantų gydymo pasekmės

Uždelsto dantų gydymo pasekmės

Negydomų dantų laukia liūdnos pasekmės,
kurių dar niekam nepavyko išvengti

Endodontinis gydymas – tai dantų šaknų kanalų infekcijos ir uždegimo gydymas, padedantis išsaugoti nuosavus dantis. Pajutus nors mažiausius danties minkštųjų audinių arba dantų šaknų kanalų infekcijos požymius, svarbu nedelsti, nes netinkama arba pavėluota pagalba lemia ne tik ilgesnį, sudėtingesnį ir brangesnį endodontinį gydymą, bet ir kitas rimtesnes sveikatos pasekmes.

Danties infekcija plinta danties šaknies kanalais ir pažeidžia žandikaulio kaulą

Negydomo danties ėduonies (karieso) plotas didėja ir gilėja, kol suardo kietuosius danties paviršiaus sluoksnius, o patekusi infekcija plinta dantų šaknų kanalais gilyn ir pavojingai pažeidžia žandikaulio kaulą.

Nors mažiausias danties spalvos pokytis – ženkliai baltesnė arba tamsesnė dėmelė nei danties spalva yra rimtas signalas nedelsiant kreiptis į odontologą, jeigu dantys svarbūs. Pabrėžtina, kad vos įžiūrimas, dar be juntamo skausmo danties pažeidimas yra tikras begalės mikrobų rojus, ir jų ardomąjį darbą gali sustabdyti tiktai odontologas. Kitu atveju danties neliks.

Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Danties ėduonis, suardęs kietuosius danties audinius, atveria infekcijai kelią į danties vidų (pulpą) ir danties šaknų kanalus:
  1. Sveikas dantis.
  2. Danties paviršius vos pažeistas danties ėduonies (karieso).
  3. Danties paviršius jau aiškiau pažeistas dantų ėduonies, tačiau žmogus gali nejausti skausmo ir problemos nepastebėti. Pastebėtų odontologas profilaktinės apžiūros metu, ir vieno apsilankymo metu sustabdytų danties ėduonį.
  4. Negydomas dantų ėduonis ardo danties emalį ir dentiną. Tuoj pat užplombavus dantį, infekcija nepatektų nei į danties vidų pulpą, nei į šaknų kanalus, ir dantis gali išlikti gyvybingas visą likusį gyvenimą.
Uždelsto dantų gydymo pasekmės
  1. Negydomas dantų ėduonis (kariesas) progresuoja, suardo ir pažeidžia gilesnius kietuosius danties sluoksnius taip, kad pažeidimą gali pastebėti ir pats žmogus. Akivaizdi skylutė - rimtas signalas, kad delsti negalima.
  2. Negydomas dantų ėduonis (kariesas) suardo kietuosius danties sluoksnius, ertmė pasiekia minkštuosius danties audinius – pulpą, ir greitai prasidės danties šaknų kanalų uždegimas.
  3. Prasidėjo vieno danties šaknies kanalo skausmingas uždegimas, tad pacientai šiame etape dažniausiai jau kreipiasi į odontologą.
  4. Jeigu pacientas dar delsia, infekcija plinta abiem danties šaknies kanalais iki žandikaulio kaulo, formuojasi pūlinys, o jo vietoje suardomas žandikaulio kaulas.
Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Nepašalinti dantų akmenys sukelia periodontitą, o negydomas periodontitas baigiasi dantų praradimu
  1. Apie dantį pradeda formuotis kietųjų apnašų sluoksnis – dantų akmenys
  2. Be profesionalios higienos dantų akmenų sluoksnis didėja, plinta po dantenomis, sukelia dantenų uždegimą ir formuojasi dantenų „kišenės“
  3. Nuvalius dantų akmenis, dantenų „kišenės“ išlieka, tad svarbu laiku pradėti jas gydyti
  4. Uždelsus dantų akmenų valymą dar ilgiau – dantenų „kišenės“ gilėja iki pat žandikaulio, dantis negrįžtamai atsipalaiduoja ir jo išsaugoti dažniausiai neįmanoma

Danties infekcijos plitimo po visą organizmą rizika

Vieno ar kelių dantų endodontinio, arba šaknų kanalų, gydymo trukmė iki plombavimo arba kitų sprendimų tiesiogiai priklauso nuo gydomojo danties būklės: kuo ilgiau nesikreipiama į odontologą, pastebėjus pirmuosius danties gedimo požymius, tuo didesnė negydomo danties plintančios infekcijos rizika pažeisti žandikaulio kaulą, netekti danties ir patekti užkratui į kitus organus bei jų sistemas.

Uždelsto dantų gydymo pasekmės

Svarbu neužmiršti, kad ilgiau negydoma danties infekcija yra pavojinga visam organizmui, nes kraujotakos sistema gali „pristatyti“ užkratą į bet kurią silpnesniąją žmogaus organizmo vietą. Padidėję limfmazgiai yra rimtas signalas, kad organizme yra infekcijos židinys, ir kol jis nebus likviduotas – tik laiko klausimas, kuomet apie save praneš ir kiti organai.

Ilgesnis ir sudėtingesnis dantų gydymas

Įsisenėjusį dantų ėduonį, arba kariesą, sudėtingiau gydyti, o pacientui tenka ne kartą lankytis pas odontologą (stomatologą), todėl procesas užtrunka ženkliai ilgiau, nei atvykti vieną kartą su smulkiu dantų ėduonies pažeidimu. Smulkios dantų ėduonies dėmelės plitimas – tik laiko klausimas, kada sunaikins kietuosius danties paviršiaus sluoksnius ir atvers laisvą kelią infekcijai.

Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Nesuskubus gydyti pažeistų dantų tuoj pat, laukia ilgesnis ir sudėtingesnis gydymas, nors ir neskausmingas.
Uždelsto dantų gydymo pasekmės
FotoSan lempa, naudojama „Angitia“ klinikoje, ypač efektyviai naikina danties infekciją per 10–30 sek.

Sulaukus, kol kariesas, arba dantų ėduonis, pažeidžia dantis giliau, laukia reikalaujantis daugiau vizitų ir todėl ilgiau trunkantis sudėtingesnis endodontinis, arba minkštųjų danties audinių bei dantų šaknų kanalų gydymas.

Įvairaus stiprumo dantų skausmas

Patyrusieji dantų skausmą sako, kad tokio skausmo nelinkėtų „net didžiausiems priešams“, ir tai nėra nepagrįsta. Deja, labai „kantrūs“ pacientai, susitaikę su dantų ėduonies ardomais dantimis ir sulaukę, kol uždegimas palies minkštuosius danties audinius, kreipiasi į odontologą pagalbos „paskutinę minutę“, kai jau nepadeda savo nuožiūra vartojami nuskausminamieji vaistai.

Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Neapsirikime: numalšintas dantų skausmas nebūtinai sustabdo kenkėjišką mikrobų veiklą
Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Dantų skausmas – rimtas signalas kreiptis į odontologą

Įsidėmėtina, kad nuskausminamieji vaistai gali pašalinti simptomą, t. y. patį skausmą, bet ne jo priežastį – danties kanalų infekciją ir uždegimą. Todėl nuskausminamaisiais vaistais dažnai galima tik prailginti ardomąją patogenų veiklą. Neišvalyti, neišdezinfekuoti ir neužsandarinti dantų šaknų kanalai bei suardytas danties emalis ir dentinas – visos sąlygos infekcijai nuolat atsikartoti, net jeigu tam kartui panaudojami antibiotikai, ir infekcija laikinai pristabdoma.

Dantų skausmas gali komplikuoti ir patį danties gydymą, nes pavartojus nuskausminamuosius vaistus, kartais sudėtinga nustatyti skaudančio danties tikslią vietą arba skausmo židinį.

Liūdnoji perspektyva – dantų praradimas

„Angitia“ klinikoje dantys išraunami kraštutiniu atveju, kai neįmanoma sugydyti jų šaknų arba pulpos. Tačiau jei į odontologą kreipiamasi dėl gendančių dantų pernelyg vėlai, gali paaiškėti, kad dantys jau nesugydomi, ir, deja, juos teks išrauti. Kadangi žmogaus dantys natūraliai keičiasi tik vieną kartą gyvenime – vaikystėje – svarbu kelti tikslą nuosavus dantis išsaugoti.

Uždelsto dantų gydymo pasekmės
Prarastų dantų svarba dažnai suvokiama tik jų netekus

Savuosius dantis praradus, belieka šie pasirinkimai:

  1. Likti bedančiais su begale problemų ir labai rimtomis sveikatos pasekmėmis.
  2. Prarastus dantis atkurti patikimais būdais.
    • Prarasto danties protezavimas, nušlifavus šoninius dantis, t. y. sveikus dantis pavertus nevisaverčiais. Taip įtvirtinamas vainikėlis vietoje prarastojo danties, jeigu protezuojama be implanto.
    • Didesnį prarastų dantų kiekį galima pakeisti nuimamais plokšteliniais dantų protezais.
    • Vieno ar kelių dantų implantavimas – visapusiškai palankesnis sprendimas už dantų protezavimą be implantų.

Paminėtina, kad protezai be implantų nesustabdo žandikaulio kaulo nykimo. Praradus ženklią dalį žandikaulio kaulo ir vėliau apsisprendus dantis implantuoti, kai kuriais atvejais būtina kaulą priauginti. Tai sudėtingesnė ir brangesnė procedūra nei savalaikis dantų gydymas.

Uždelsto dantų gydymo aukštesnė kaina

Be išvardintų nepalankių uždelsto dantų gydymo pasekmių yra svarbi ir endodontinio gydymo kaina. Kuo vėliau pradedama gydyti sugedusius dantis, tuo gydymas bus brangesnis, sudėtingesnis ir ilgiau užtruks. už vos pažeisto dantų ėduonies danties plombavimą arba vos prasidėjusios infekcijos gydymą.

Sveiki, balti, gražūs dantys – ne tik neįkainojama kiekvieno mūsų visaverčio gyvenimo kokybės sąlyga, bet ir sutaupytas biudžetas. Todėl linkime ne taupyti pinigus dantų atkūrimui realioje taupyklėje, bet sutaupyti sistemingais savo apsilankymais pas odontologą, kol dantys dar sveiki arba beveik sveiki. Tuomet nuosavų dantų išsaugojimas kainuos daug mažiau nei jų atkūrimas – implantavimas arba protezavimas. Ir bus kukli, tačiau svarbi ir ilgalaikė finansinė investicija į savo sveikatą ir biudžetą.

Facebook