Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas

Pieniniai dantys vystosi dar negimusiajam kūdikiui

Pieninių dantukų vystymosi pradžia yra 5-oji nėštumo savaitė, todėl laukiantis kūdikio, svarbu tinkamai maitintis, į racioną įtraukti produktų, turinčių daug vitaminų, mikroelementų, ypač kalcio. Tai vaisiai, daržovės, žuvis, kiaušiniai, viso grūdo duonos produktai, kruopos, pienas ir jo produktai.

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Būsimos mamytės sveika, visavertė mityba yra svarbi būsimojo kūdikio dantukų ir viso organizmo sveikatai

Jei būsima mama tinkamai rūpinasi savo dantimis ir lankosi pas odontologą profilaktinei apžiūrai (suprantama, prireikus ir gydymui) – sumažėja dantų ėduonies, arba karieso, tikimybė vaiko dantims.

Pieninių dantukų dygimo požymiai:

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Iki 3-jų (trijų) metų vaikui turėtų sudygti visi 20 pieninių dantukų

Apie kūdikio dantukų dygimą tėveliams „praneša“ kiekvienas šių dalykų:

  • Kūdikis bando graužti daiktus ar čiulpti pirštus
  • Paburksta dantenos, padidėja seilėtekis
  • Vaikelis tampa irzlus, prasčiau miega
  • Valgo ne taip noriai, kaip anksčiau
  • Atsiranda išbėrimų aplink lūpas

Kada pradeda dygti ir išdygsta visi pieniniai dantukai?

Vaikelio amžiaus vidurkis, kada turėtų kaltis pirmieji pieniniai dantukai, yra apie 5–8 mėnesiai. Tačiau dantys gali dygti ir kur kas anksčiau, ir, priešingai, gerokai vėliau, pvz., išdygsta ir 12 mėnesių vaikui. Dažniausiai pirmieji dantukai pasirodo apatiniame žandikaulyje.

Visi pieniniai dantukai baigia dygti kiekvieno vaiko t. p. skirtingu metu, tačiau riba įvardijama 3 metai. Jei tokio amžiaus vaikui išdygę ne visi dantys (jų iš viso turi būti 20), tuomet reikėtų kreiptis į vaikų odontologą, kad šis įvertintų burnos situaciją ir neišdygusių dantų užuomazgų būklę.

Pieninių dantukų priežiūra

Jei vakare duodate produktų su cukrumi (mišinuko, tyrelės) ir nenuvalote dantukų – susidaro ėduoniui palankios sąlygos. Kad to išvengtumėte, dantukus galite nuvalyti sudrėkinta marle. Tai reikėtų atlikti ir papusryčiavus, bet svarbiausia – pavakarieniavus. Valykite atsargiai, švelniais judesiais, kol neliks trupinių. Tokia priežiūra reikalinga, kol vaikui sukaks 1 (vieneri) metukai.

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Mažylio dantukų valymas dantų šepetėliu – malonus žaidimas, kuris vėliau taps kasdiene savaime suprantama dantų priežiūra

Nuo 1–1,5 metų naudotinas vaikiškas šepetėlis, su kuriuo dantys valomi be dantų pastos. Su pasta valoma vėliau, ne anksčiau kaip nuo 2 metų amžiaus – kai mažasis paauga ir nebelieka grėsmės, kad pastą gali praryti.

Specialistų nuomone, iki vaikui sueis 6–7 metai, dantų valymu turėtų rūpinti tėvai, ir tik vėliau patikėti šią procedūrą patiems vaikams. Tinkamai pasirūpinus vaikų dantukų priežiūra nuo pat pirmųjų kūdikio dantukų, formuojami tinkami dantų priežiūros įgūdžiai, padėsiantys vaikui visą gyvenimą išsaugoti sveikus nuosavus dantis.

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Mažyliai noriai mokosi prižiūrėti savo dantukus, tačiau kokybišku dantukų valymu iki 6–7 m. turėtų rūpintis tėvai

Dantų ėduonis (kariesas) yra labai dažna vaikų pieninių dantų liga. Todėl jų priežiūra labai svarbi. Siūlome žaidimo forma arba vaikui suprantama kalba supažindinti vaikučius su taisyklinga dantukų priežiūra ir neprižiūrimų dantukų pasekmėmis – nuo skausmo iki galimo jų praradimo.

Kada parodyti kūdikio dantukus odontologui?

Vaiko sveikatos labui geriau atvykti pas odontologą nesulaukus, kol vaikučiui pradės skaudėti dantuką. Jei nekyla dantų problemų, iki 4 metų amžiaus išdygusius bei dygstančius vaiko dantukus tikslinga parodyti odontologui kasmet, o vėliau – kas pusę metų. Tai labai svarbu, nes pieniniai vaikų dantukai yra lengvai pažeidžiami dantų ėduonies (karieso).

Pačių mažiausiųjų pieniniai dantukai dažniausiai pažeidžiami dėl „buteliuko karieso” – naktinių maitinimų saldžiomis arbatomis, sultimis ir netinkamos burnos higienos. Mažylio dantys turi būti valomi nuo pirmo pieninio dantuko atsiradimo.

Pieninių dantų dygimas, išsaugojimas
Lankantis reguliariai pas vaikų odontologą, vaikas tokių dantų problemų nepatiria

Tačiau dantų ėduonis, ypač daugybinis, pažeidęs ne vieną dantuką, neatsiranda staiga. Laimingi vaikai, kurių tėveliai ar globėjai rūpinasi vaiko dantukais ir sudygusius pieninius dantukus parodo kas pusmetį odontologui.

Stipriai pažeisti ir nesugydomi pieniniai dantys, prarasti per anksti (arba uždelsus ištraukti per vėlai) sukelia rimtų vaiko raidos problemų. Todėl UAB „Angitia“ vaikų odontologai stengiasi išsaugoti, kiek įmanoma, vaikučių nuolatinius dantukus visais atvejais, jei tik įmanoma juos sugydyti. Deja, kai danties yra tik likučiai, gydyti belieka tik dantų šaknis, kad nesutriktų nuolatinių dantų dygimas.

Kuo anksčiau bus parodytas vaikas odontologui ir pastebėti pirmieji dantukų pokyčiai, tuo greičiau bus užkirstas kelias dantukų problemoms; tėveliai sutaupys pinigų ir laiko, o vaikas nepatirs diskomforto ir nepatirdamas dantų problemų džiaugsis savo vaikyste.

Facebook