Kaip išsaugoti dantis?

Kaip išsaugoti dantis?

Sveiki, tvirti, balti ir gražūs savo dantys – neįkainojama vertybė,
kurią lengviau, pigiau ir paprasčiau išsaugoti,
nei pakeisti dirbtiniais dariniais

Norint išsaugoti sveikus dantis iki gilios senatvės, būtina kruopšti kasdienė dantų priežiūra, reikalaujanti nepalyginamai mažiau rūpesčių, nei sugedusių, yrančių ar prarastų dantų problemos ir jų atkūrimui skiriamas laikas bei lėšos. Dantų, o ypač, sveikų, išsaugojimo sąlygos apima visą kompleksą įvairių priemonių – nuo kasdienio dantų ir tarpdančių valymo dantų pasta ir dantų bei tarpdančių šepetėliu ar siūlu, burnos irigatoriaus, reguliaraus lankymosi profilaktinei dantų apžiūrai ir apskritai tinkamo gyvenimo būdo.

Kaip išsaugoti dantis?
Reguliari profilaktinė dantų apžiūra, kasdienis dantų ir tarpdančių valymas – svarbi sveikų dantų išsaugojimo sąlyga

Kokių įpročių reikėtų laikytis kasdien, kad dantys būtų kuo sveikesni ir gražesni?

  • 2 kartus per dieną valytis dantis
  • Nepamiršti ir liežuvio valymo
  • Valyti tarpdančius su tarpdančių šepetėliu arba dantų siūlu
  • Kas porą–trejetą mėnesių pasikeisti dantų šepetėlį. Net jei šereliai atrodo tiesūs, per 2–3 mėn. nusidėvi jų galuose esantys mikrošereliai, ir dantų šepetėlis savo svarbios paskirties tinkamai nebeatlieka
  • Pavalgius išskalauti burną vandeniu, jei odontologas nepaskyrė skalavimo skysčio
  • Nepiktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais., nerūkyti, vengti dantų traumų

Dantų pasta ir dantų šepetėlis

Dantų pasta su dantų šepetėliu – tarsi dantų priežiūros simbolis, žinomas nuo neatmenamų laikų ir mūsų vaikystės. Dantų pastą ir dantų šepetėlį siūlome rinktis pasitarus su gydančiuoju odontologu arba burnos higienistu, nes tai labai individualu.

Paminėtina, kad dantų pastos kiekis praktiškai nedaro įtakos dantų valymo kokybei. Svarbu naudoti būtent kokybišką dantų pastą, tinkamą šepetėlį ir teisingai valyti dantis.

Kaip išsaugoti dantis?
Dantų šepetėlis yra nepamainoma kasdienės dantų priežiūros priemonė, tačiau vien tik jos neužtenka

Yra įvairių nuomonių dėl dantų valymo dantų šepetėliu krypties. Norint nesudirginti dantenų ir „nepastumti“ po jomis maisto likučių bei galimų minkštųjų apnašų su mikrobais, „Angitia“ klinikos odontologai pataria valyti dantis „šluojamaisiais“- sukamaisiais judesiais nuo dantenų link danties kramtomojo paviršiaus:

  • Viršutinio žandikaulio dantis valyti iš viršaus žemyn iš vidinės ir išorinės pusės
  • Apatinio žandikaulio – iš apačios į viršų t. p. iš abiejų pusių
  • Nuvalyti ir krūminių dantų kramtomąjį paviršių, o kraštinių dantų – ir šonus
  • Valyti dantis su dantų pasta užtenka du kartus per dieną, ryte ir vakare
  • Valyti dantis minkštu šepetėliu ir vandeniu be dantų pastos reikėtų kiekvieną kartą pavalgius; jei tokių galimybių nėra – išskalauti burną nors vandeniu be šepetėlio
  • Specialią dantis balinančią pastą siūlome naudoti ne dažniau, kaip kartą per dieną

Elektrinis dantų šepetėlis

Elektrinis dantų šepetėlis dažnai tik nuvalo ir nublizgina išgaubtus dantų paviršius, tačiau tinkamai neišvalo apnašų iš tarpdančių ir ties dantenų kraštais. Iš maisto likučių, bakterijų, virusų ir seilių formuojasi kietosios apnašos, arba dantų akmenys, kuriuos pašalinti gali tik burnos higienistas.

Kaip išsaugoti dantis?
Elektrinis dantų šepetėlis tobulai nuvalo dantų paviršių, bet neskirtas tarpdančiams

Nepašalinti dantų akmenys dantų paviršiumi vis giliau plinta po dantenomis ir sukelia dantenų uždegimą gingivitą; negydomas gingivitas progresuoja į periodonto uždegimą periodontitą (parodontozę).

Laiku nepastebėtas ir nepradėtas gydyti periodontitas baigiasi dantų praradimu.

Nors kasdienė minimali dantų priežiūra be dantų šepetėlio praktiškai neįmanoma, tačiau kokybiška dantų priežiūra nėra vien tik dantų valymas šepetėliu ryte ir vakare.

Priežastys, dėl kurių dantų šepetėlis neužtikrina 100% kasdienės dantų priežiūros kokybės:

  • Dantų pastos antimikrobinis veikimas trunka apie 10 minučių.
  • Tarpdančiuose lieka nemažai maisto dalelių, kurios yra puiki žalingų burnos mikroorganizmų vystymosi terpė.
  • Vien tik dantų šepetėliu ir dantų pasta įmanoma pašalinti iki 25% mikroorganizmų; kita dalis lieka tarpdančiuose ir burnos gleivinėje.

Tikro ultragarso dantų šepetėlis

Tikro ultragarso dantų šepetėlį rekomenduojame naudoti 2-3 k. per savaitę būtinai su specialia dantų pasta. Pradėti šiuo šepetėliu naudotis racionalu po burnos higienos.

Tikro ultragarso dantų šepetėlis yra nepamainoma dantų priežiūros priemonė po odontologinių procedūrų, kai tampa jautresni dantys arba dantenos, pvz., po dantų implantacijos, periodonto ligų gydymo metu ir pan. Įprastas dantų šepetėlis, kaip mechaninė dantų valymo priemonė, gali labiau sudirginti jautrias dantenas, ne mechaninis ultragarso šepetėlis. Prieš pradedant naudoti ultragarso šepetėlį svarbu pasitarti su odontologu.

Vieno danties šepetėlis

Vieno danties šepetėliu dantų valymas užtrunka daug ilgiau nei „tradiciniu“ šepetėliu, tačiau juo galima labai kruopščiai išvalyti kiekvieną dantį iš visų pusių. Tik nereikia užmiršti, kad dantų šepetėliai, kokie tobuli jei bebūtų, tarpdančių tobulai neišvalys. Todėl tinkamai dantų priežiūrai ir savų dantų išsaugojimui reikalingos papildomos dantų priežiūros priemonės.

Kitos dantų priežiūros priemonės

Specialus tarpdančių siūlas – nepamainoma kasdienė tarpdančių valymo priemonė. Dantų siūlai yra įvairių modelių ir įvairių storių, skirtų valyti įvairaus dydžio tarpdančius. Todėl prieš juos įsigyjant siūlome pasitarti burnos higieniste arba gydančiu odontologu.

Kaip išsaugoti dantis?
Dantų siūlas, ištemptas ir įtvirtintas specialiame laikiklyje
Kaip išsaugoti dantis?
Kaip teisingai naudotis vyniojamu dantų siūlu, paaiškina burnos higienistas

Dantų krapštukai. Gausiai siūlomus medinius dantų krapštukus reikėtų vartoti labai atsargiai, tik atskirais atvejais, nes galima pažeisti dantenas. Geriau naudoti specialius būtent tarpdančių miniatiūrinius „šepetėlius“, kurių šereliai pasieks ir kokybiškai išvalys įprastiems dantų šepetėliams nepasiekiamas tarpdančių vietas. Tačiau visų žalingų mikroorganizmų iš tarpdančių idealiai neiškrapštys jokia mechaninė dantų valymo priemonė.

Burnos irigatoriaipuiki, efektyvi ir populiari tarpdančių valymo priemonė vandens arba paskirto ir atitinkamai atskiesto skalavimo skysčio srove. Vandens arba kito skysčio srovė išplauna mikroorganizmus iš giliausių tarpdančių vietų, kurių nepasiekia nei tarpdančių krapštukai-šepetėliai, nei juo labiau – dantų šepetėlis. Be to, vandens srovė masažuoja dantenas ir iš po jų t. p. išplauna mikrobus. Prie irigatoriaus būna pridėti keli antgaliukai ir detalesnė naudojimosi instrukcija.

Kaip išsaugoti dantis?
Burnos irigatoriaus vandens srovė išvalo tarpdančius efektyviau nei mechaninės priemonės
Kaip išsaugoti dantis?
Antiseptinį skalavimo skystį geriau naudoti tik paskyrus odontologui

Burnos ir dantų skalavimo skysčiai yra skirti kasdieniam naudojimui ir antiseptiniai, skiriami burnos higienisto arba odontologo pagal individualią naudojimo instrukciją; pagal dantenų būklę ir priežastį parenkamas skalavimo skystis, nustatoma, kokiu santykiu jį atskiesti, kiek kartų per dieną ir kiek dienų skalauti.

Antiseptinių burnos ir dantų skalavimo skysčių dažnai prireikia po ilgesnį laiką neatliktos burnos higienos, nuvalius didesnį kiekį dantų akmenų iš po dantenų arba po burnos chirurgijos procedūrų. Po ilgiau neatliktos burnos higienos dažniausiai būna prasidėjęs dantenų ir periodonto uždegimas. Antiseptinis skalavimo skystis padeda išgydyti gingivitą ir vos prasidėjusį, periodontitą, kol dantenų „kišenės“ dar negilios ir dantys neatsipalaidavę.

Nepatariame vartoti antiseptinio burnos ir dantų skalavimo skysčio savo nuožiūra, nes galima pažeisti gerųjų bakterijų balansą. Ir dėl kasdienio skalavbimo skysčio naudojimo taip pat geriau pasitarti su odontologu arba burnos higienistu.

Kaip išsaugoti dantis?

Kramtomoji guma, dažnai siūloma naudoti po valgio, negali pilnai atstoti dantų valymo. Juo labiau, kad gumos negalima kramtyti be saiko, nes nuolat dirbantys žandikaulio raumenys gali sukelti galvos skausmą.

Kaip išsaugoti dantis?
Švarus, valomas nuo apnašų liežuvis – svarbi švarios burnos ertmės sąlyga
Kaip išsaugoti dantis?
Tarpdančių šepetėliaii išvalo net ir labai sunkiai pasiekiamas vietas

Liežuvio apnašų valymas. Nors dantys būtų prižiūrimi idealiai, tačiau jei kasdien rytais nevalomos liežuvio apnašos – apsaugoti dantis nuo mikrobų neįmanoma. Liežuvio apnašos yra vidinės organizmo švaros atspindys.

Kaip išsaugoti dantis?

Ant nevalomo liežuvio paviršiaus susidaro mikrobų sankaupos, lengvai pasiekiančios ir ten pat esančius dantis. Be to, liežuvio apnašos skleidžia nemalonų kvapą. Todėl kas rytą svarbu apnašas valyti specialiu gremžtuku arba nubraukti šiam valymui paskirtu plonais kraštais šaukštelio ar jo koto briauna. Po to svarbu burną praskalauti vandeniu.

„Naminės“ dantų priežiūros ar balinimo priemonės, pvz., geriamoji soda ir dar su citrinos sultimis gali pažeisti dantų emalį ir sudaryti puikias sąlygas dantų ėduoniui, arba kariesui.

Besaikis saldumynų vartojimas kenkia dantims, o rūgštys gadina dantų emalį. Todėl suvalgius rūgščių vaisių geriau praskalauti burną vandeniu, nei valyti dantis dantų šepetėliu ir pasta.

Ar savo dantis tinkamai prižiūrėti ir visą gyvenimą išsaugoti sveikus, ar numoti ranka, pasikliovus šiuolaikinėmis dantų atkūrimo technologijomis – kiekvieno individualus pasirinkimas.

Facebook