Dantų tiltais vadinami tvirtai sujungti keli dirbtiniai dantų vainikėliai, skirti vieno arba kelių prarastų dantų protezavimui, tvirtinant juos ant gretimų atraminių dantų šalia atkuriamų prarastųjų. Atraminiai dantys gali būti natūralūs arba dirbtiniai, pritvirtinti ant implantų.
Dantų tiltai yra įvairaus ilgio; jų vainikėliai gaminami iš kokybiškų protezavimo medžiagų, tad savo išvaizda nesiskiria nuo natūralių dantų lanko fragmentų, sugrąžina žavią šypseną ir visaverčio gyvenimo džiaugsmą.
Protezavimui dantų tiltais ypač svarbus prarastų dantų kiekis ir vieta žandikaulyje, t. y. ar dantų nėra iš eilės, ar pavienių. Nuo šių aplinkybių priklauso ir pačių dantų tiltų, ir protezavimo būdų sprendimai bei kaina.
Trūkstamų dantų kiekis ir vieta pacientų žandikauliuose dažniausiai nesikartoja, todėl dantų tiltų sprendimai taikomi individualiai pagal kiekvieno paciento burnos situaciją ir žandikaulių būklę. Tačiau Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ sukaupta vertinga dantų protezavimo patirtis nuo 1994 m. leidžia išskirti labiau būdingus dantų praradimo atvejus ir jų sprendimus.
Tradiciniai dantų tiltai be implantų
Tradiciniai be implantų dantų tiltai yra tvirtinami prie dviejų dantų karūnėlių, esančių abiejose vieno ar kelių trūkstamų dantų pusėse. Šis dantų protezavimo būdas žinomas labai seniai ir naudojamas iki šiol.
Tačiau jis nėra labai tobulas, jei tiltas tvirtinamas ant sveikų atraminių dantų. Nes juos tenka šlifuoti taip, kad uždėjus dirbtinį vainikėlį labai tiksliai susilygintų dantų aukščiai su protezuojamo danties vainikėliu ir kitais savais dantimis. Šoninių dantų vainikėliai užmaunami ant atraminių dantų, o tarp jų buvusiųjų vietoje įstatomi vienas arba du vainikėliai be implantų.
Visgi odontologas nesiūlo sveikų dantų šlifuoti; geriau apsvarstyti dantų implantavimo galimybę. Juo labiau, kad dantis be implanto nestabdo žandikaulio kaulo atrofijos, nes neperima danties šaknies funkcijų ir to kaulo nestimuliuoja; šio kaulo nykimą gali sustabdyti tik implantuoti dantys.
Neatkūrus danties, prasideda kitos rimtos problemos, tarp jų – domino principu sparčiau prarandami kiti kaimyniniai dantys, nes jie svyra į prarastojo tarpą. O pasvirę dar paspaudžiami kito žandikaulio dantų, ypač maisto kramtymo metu.
Dantų tiltai be implantų yra daug geriau, nei neturėti dantų visai. Nekalbant apie akivaizdų estetinį pranašumą, galimybę kramtyti maistą ir laisvai šypsotis.
Tačiau dantų tiltų be implantų vienintelis privalumas yra tik žemesnė paties vainikėlio kaina, nes nereikia atramos ir paties implanto. Tačiau protezuojant dantų tiltais dantis be implantų, visada reikia papildomai 2-jų atraminių vainikėlių, tvirtinamų ant nušlifuotų nuosavų dantų.
Dantų tiltai ant implantų
Dantų tiltai ant implantų yra nepalyginamai pranašesni už tradicinius dantų vainikėlių tiltus be implantų. Todėl svarbu pagalvoti, ar dėl to kainos skirtumo verta aukoti sveikus šoninius dantis, paverčiant juos atraminiais.
Dantų tiltai ant dantų likučių be implantų
Po endodontinio gydymo, pašalinus danties šaknies kanalo infekciją, šaknis lieka negyvybinga, o paties vainikėlio dažniausiai būna jau per mažai telikę dar iki gydymo. Jei tokie nevisaverčiai dantys yra keli iš eilės, juos galima sutvirtinti dantų vainikėlių tiltais.
Išsaugoti protezavimui nors nedidelį danties vainikėlio kiekį ir sveikas šaknis yra labai palanku: nereikia sriegti implanto ir šlifuoti atraminių šoninių dantų.
Kokio ilgio yra patvariausi dantų tiltai?
Jeigu sugydyti dantys protezuojami keli iš eilės, ant jų galima tvirtinti tiltą (taip buvo atliekama ankstesniais laikais ir dar tenka matyti iki šiol). Klinikos „Angitia“ protezuojantys odontologai įsitikinę, kad geriau protezuoti kiekvieną dantį atskirai.
Jei dantų tiltas yra ilgas, sulūžus vienam vainikėliui arba prireikus apvilktą dantį gydyti, tektų vainikėlį išpjauti. Tuomet abipus pakeistojo lieka tarpdančiai. Nors tarpdančiai gali būti ypatingai maži, jie dantų tilto aplinkoje vis tiek matomi.
Jeigu dantų tiltais protezuojami keli iš eilės prarasti dantys, priklausomai nuo buvusiųjų dantų vietos ir kiekio, tiltai rekomenduojami nuo 1 (vieno) iki 3-jų (trijų) vainikėlių, esančių tarp atraminių dantų. Kuo dantų tilto vainikėlių tarp atraminių dantų yra mažiau, tuo dantų tiltas yra tvirtesnis, stabilesnis ir patvaresnis. Sulūžus nors vienam vainikėliui, tenka nuimti ir keisti visą tiltą. Tad paprasčiau ir pacientui finansiškai palankiau pakeisti trumpesnį tiltą.
Iš kokių medžiagų gaminami dantų tiltai?
Visi šiuolaikiniai protezuojamų „Angitia“ klinikoje dantų tiltai gaminami iš sertifikuotų ES ir Lietuvoje protezavimo medžiagų, yra tvirti, estetiški ir patvarūs.
Estetika ypač svarbi priekiniams dantims, todėl juos geriau protezuoti balto ir laidaus šviesai cirkonio oksido keramikos vainikėlių tiltais, vizualiai nesiskiriančiais nuo savų dantų.
Mažiau matomus krūminius dantis galima protezuoti ypač tvirtais ir žemesne kaina chromkobalto lydinio metalo keramikos tiltais. Tačiau dirbtinių vainikėlių bazinė metalo dalis nepraleidžia šviesos, todėl metalo keramikos dantys, kitaip nei cirkonio oksido keramikos, atrodo tarsi sunkesni ir negyvybingi, labiau skiriasi nuo kitų dantų ir ne tokie „draugiški“ kaip bemetalės keramikos vainikėliai.
Pabrėžtina, kad UAB „Angitia“ odontologai visada stengiasi išsaugoti dantis arba nors mažiausius jų likučius, kuriuos galima apvilkti danties vainikėliu, arba karūnėle, ir išvengti dantų protezų tilto, tvirtinamo ant sveikų nušlifuotų dantų.
Dantų tiltų kainos priklauso nuo vainikėlių kiekio ir pasirinktų vainikėlių medžiagų. Vainikėlių kainos čia.