Cirkonio oksido keramikos vainikėliai
Nepilno kontūro, arba nepilnos anatomijos, vainikėliai su užkepta sluoksniuotos keramikos apdaila
Pilno kontūro, arba pilnos anatomijos, monolitiniai vainikėliai su nekepama keramika
Kokie yra cirkonio keramikos vainikėlių privalumai?
Cirkonio keramikos implantai
Cirkonio oksido keramikos dantų vainikėlių kainos
Cirkonio keramika (zirconia ceramics), naudojama dantų implantavimui bei protezavimui, yra gaminama iš cirkonio oksido ZrO2 su nedidelėmis kitų elementų priemaišomis, skirtomis užtikrinti šios keramikos tvirtumą ir patvarumą. Pvz., įmaišius itrio oksido (Y2O3), gaunama dar atsparesnė lūžiams ir įtrūkimams medžiaga, nei absoliučiai gryno cirkonio oksido keramika.
Nors lietuvių šnekamojoje kalboje prigijęs ir pavadinimas cirkonio keramika, užuot cirkonio oksido keramika – šis skirtumas yra svarbus. Cirkonis yra metalas, tad jei dantų implantai ir vainikėliai būtų gaminami tik iš gryno cirkonio, juos būtų neteisinga vadinti bemetaliais. Tad kalbant apie cirkonio oksido keramiką, sutrumpintai vadinamą cirkonio keramika, iš tikrųjų turima omenyje dantų technologų tiksliai įvardintą keramiką cirkonio oksido pagrindu.
Cirkonio oksido keramika odontologijoje pradėta naudoti ne taip seniai, nuo 1980-ųjų metų. Tai pirmoji medžiaga, suderinusi savyje visas svarbias dantų vainikėlių ir implantų savybes: estetiką, tvirtumą, patvarumą, draugiškumą organizmui ir burnos aplinkai. Cirkonio keramika yra ilgaamžė, o pridėjus sustiprinančių medžiagų ir naudojant pagal paskirtį maisto kramtymui – praktiškai nelūžtanti ir neskylanti.
Kauno odontologijos klinika „Angitia“, kaip ir viso pasaulio pažangios odontologijos klinikos, naudoja bemetalę keramiką cirkonio oksido pagrindu kaip vieną moderniausių ir sparčiausiai populiarėjančių alternatyvų metalo keramikos vainikėliams bei titano implantams.
Pirmųjų cirkonio keramikos vainikėlių bazinė dalis dar būdavo metalo, tik apdaila iš keramikos. Tokie dirbtiniai dantys reiškė atkuriamosios estetinės odontologijos milžinišką šuolį. Juk balti dantys yra nepalyginamai labiau panašūs į natūralius dantis, nei akcentuotos išvaizdos monolitiniai aukso ar kito metalo vainikėliai.
Cirkonio oksidas yra natūralių dantų spalvos, ypatingai tvirta, pralaidi šviesai medžiaga, todėl šios keramikos pagrindu pagaminti dantų vainikėliai atrodo labai estetiškai ir natūraliai. Cirkonio oksido keramika yra ideali odontologinė medžiaga, puikiai imituojanti visas danties dalis:
- vainikėlį,
- danties šaknį keičiantį implanto sraigtelį,
- vainikėlio ant implanto atramą.
Cirkonio oksido keramikos vainikėliai
Odontologijos istorijos požiūriu visai neseniai, 1980–1990 m., sukurti pirmieji stiklo keramikos dantų vainikėliai (karūnėlės) atrodė gražiai ir natūraliai. Paaiškėjus, kad šie vainikėliai yra per silpni atlaikyti didelį kramtymo krūvį, pradėta gaminti aliuminio oksido ir cirkonio oksido bemetalės keramikos vainikėlius; pastarieji gaminami naudojant vadinamąją CAD/CAM sistemą. Tai yra projektavimas ir gamyba kompiuterio pagalba (Computer Aidet Design ir Computer Aidet Manufacturing – Kompiuterinis dizainas ir kompiuterinė gamyba).
Ši technologija leidžia pasiekti ypatingai aukštą atkuriamų dantų tikslumą, nes vainikėliai gaminami pagal 3D grafikos danties vainikėlio modelio kompiuteryje tikslų pavyzdį. Kiekvieno paciento trūkstamų dantų modelis sukuriamas specialia kompiuterio programa, apdorojus burnos, žandikaulių ir likusiųjų dantų daugybę duomenų.
Kauno odontologijos klinika „Angitia“ atkuria dantis šiais cirkonio keramikos vainikėliais:
- Nepilno kontūro, arba nepilnos anatomijos su užkepta sluoksniuotos keramikos apdaila
- Pilno kontūro, arba pilnos anatomijos monolitiniai dantų vainikėliai su nekepama keramika
Nepilno kontūro, arba nepilnos anatomijos, vainikėliai su užkepta sluoksniuotos keramikos apdaila
Nepilno kontūro vainikėliai savo sluoksniuota struktūra yra artimi natūraliems dantims (natūralaus danties kietasis paviršius turi du sluoksnius). Dėl šio stebėtino panašumo į nuosavus dantis sluoksniuotos cirkonio oksido keramikos dantų vainikėliai yra labai populiarūs, jais atkuriamas priekinių dantų grožis.
Priekiniai dantys – tai šypsena. O šypsena – tarsi vizitinė žmogaus kortelė, kuriai svarbi estetika ir patrauklumas. Tobula danties kokybė išgaunama būtent užkeptais cirkonio oksido keramikos sluoksniais, savo sudėtimi galinčiais skirtis nuo vainikėlio bazinės dalies. Nors ir bazinė dalis, ir apdaila yra keramika cirkonio oksido pagrindu.
Sluoksniuoto cirkonio keramikos vainikėlius dėl panašumo į natūralius dantis, lengvumo įspūdžio ir patrauklaus grožio šnekamojoje kalboje dar įprasta vadinti porceliano keramika. Tačiau tokios sąvokos – porceliano keramika – dantų technologai nevartoja; dantų vainikėliai – ne indai – odontologijoje porceliano nėra. Kaip bevadintume sluoksniuotos keramikos apdailos natūralaus grožio vainikėlius, jų pagaminama apie 99 % visų dantų vainikėlių. Tai iškalbingi skaičiai, atspindintys cirkonio keramikos vainikėlių populiarumą ir paklausą.
Pilno kontūro, arba pilnos anatomijos, monolitiniai vainikėliai su nekepama keramika
Pilno kontūro danties vainikėliai yra pagaminti iš tos pačios sudėties keramikos cirkonio oksido pagrindu be kepamų sluoksnių, todėl vadinami pilnos anatomijos vainikėliais. Išskirtinė monolitinių cirkonio oksido keramikos dantų vainikėlių savybė – tvirtumas ir patvarumas. Tad šiais vainikėliais tinka atkurti visais atvejais pacientų dantis, kurių laukia didelis maisto kramtymo krūvis.
Monolitiniai, arba pilnos anatomijos, cirkonio oksido keramikos vainikėliai yra įvairaus kietumo. Svarbu, kad tas kietumas būtų kuo artimesnis paciento likusių dantų kietumui. T. y. – dirbtinių vainikėlių medžiaga negali būti nei kietesnė, nei minkštesnė už natūralius dantis. Priešingu atveju nukentėtų arba natūralūs dantys, arba dirbtiniai, o ypač – esantys kitame žandikaulyje priešais vieni kitus, vadinamus antagonistiniais.
Kokie yra cirkonio keramikos vainikėlių privalumai?
- Vainikėliai yra neutralūs žmogaus organizme. Ši savybė yra ypač svarbi burnos aplinkoje, nes tenka kramtyti įvairų maistą – rūgštų, šarminį, saldų, kartų, sūrų, karštą, šaltą – su įvairiais priedais: konservantais, tirštikliais, skonio stiprikliais, spalvotais pigmentais ir t. t… Visais atvejais cirkonio oksido keramikos dantų vainikėliai išlieka nepakitę.
- Labai aukšta terminio plėtimosi (thermal expansion) temperatūra, panaši į kai kurių plieno rūšių. Terminis plėtimasis yra medžiagos savybė keisti savo formą, plotą, tūrį ir tankį, keičiantis aplinkos temperatūrai. Ši savybė reiškia, kad cirkonio keramikos vainikėliai nereaguos nei į šaltą, nei į karštą kramtomą maistą.
- Cirkonio oksidas, sutvirtintas kitomis medžiagomis, yra labai tvirtas ir atsparus įtrūkimams bei lūžiams.
- Cirkonio keramikos vainikėlių spalva ir išvaizda dėl pralaidumo šviesai ir tikslios gaminimo technologijos yra taisyklingi ir atrodo labai estetiškai, tarsi natūralūs dantys arba už juos dar gražesni.
- Skirtingai nei danties vainikėlio su bazine metalo dalimi, cirkonio keramikos vainikėlio apačia neturi juodo kontūro, kartais pastebimo atsitraukus vyresniojo amžiaus žmonių dantenoms nuo danties kaklelio.
- Prie cirkonio keramikos vainikėlių ne taip stipriai kaupiasi apnašos ir pigmentinės dėmės, palyginus su natūraliais dantimis. Tačiau šių dirbtinių dantų priežiūra būtina kaip ir nuosavų dantų.
- Jeigu danties šaknys yra sveikos, bet vainikėlis nuskilęs ar su kitais defektais, Kauno odontologijos klinika „Angitia“ sugrąžina danties grožį, sėkmingai paslėpdama defektus estetiškomis sluoksniuotos cirkonio keramikos (porceliano) dantų laminatėmis – ypač tausojančiu dantis protezavimo būdu.
Cirkonio keramikos implantai
Pirmieji bemetaliai implantų sraigteliai buvo pagaminti iš aliuminio oksido, tačiau apie 1990-uosius metus jų atsisakyta, nes nepatvarūs ir skyla. Todėl cirkonio keramikos implantai buvo sukurti kaip pakaitalas nepasiteisinusiems aliuminio implantams ir pradėti naudoti XXI a. pradžioje.
2005 m. įmonė „CeraRoot“ pristatė pirmąjį tik cirkonio oksido keramikos pagrindu pagamintą implantą; JAV cirkonio keramikos implantai žinomi ~2011 m. Nuo to laiko šie baltutėliai estetiški implantai kasmet sparčiai populiarėja ne tik JAV, Kanadoje, Europoje, bet ir kitose šalyse. Jų populiarumas ir paklausa pamažu išstumia kitas implantų rūšis į muziejus.
- Cirkonio oksido keramikos dantų implantai yra vieni geriausiai prigyjančių organizme iš visų implantacijai naudojamų implantų medžiagų ir statistiškai prigyja dar geriau, nei iki šiol geriausiu laikytas titanas, prigyjantis apie 98–99 % atliktų implantacijos procedūrų.
- Ypatingai maža periimplantito rizika (periodonto uždegimas apie nuosavus dantis vadinamas periodontitu, o apie implantus – periimplantitu).
- Cirkonio keramikos implantų kokybę patvirtinta daugybė nepriklausomų klinikinių tyrimų ir jau pora dešimtmečių praktinio naudojimo puikūs rezultatai. Šiuo metu tai yra populiariausia bemetalių implantų sraigtelių medžiaga, ir jos populiarumas bei paklausa kasmet didėja.
Išskirtinio dėmesio verta ir cirkonio oksido keramikos balta atrama – tarpinė detalė tarp dirbtinio danties vainikėlio ir implanto sraigtelio. Po danties implantacijos vainikėlio atramos nesimato, ją dengia dantenos. Tačiau vyresniame amžiuje dantenos gali pradėti trauktis ir atidengti atramos kraštą. Jeigu atrama yra tamsaus metalo – ji matysis; jeigu balta bemetalė – atrodys tarsi nuosavo danties tęsinys.
Cirkonio oksido keramikos atramas galima naudoti kartu su metaliniais implantais. Tai saugus variantas, nesukeliantis alergijos ir tausojantis dantenas.
Cirkonio oksido keramika, kaip kietųjų žmogaus audinių implantacijai tinkanti medžiaga, naudojama ne tik odontologijoje, bet ir kai kurių kaulų protezavimui. Beje, cirkonio keramikos protezai pirmiausia buvo skirti dubens kaulų protezavimui, ir tik šiek tiek vėliau pritaikyti dantų vainikėliams bei implantams.
Atkuriamosios odontologijos srityje vis dar atliekami cirkonio oksido keramikos tyrimai, ieškoma naujų būdų kuo tobuliau pritaikyti odontologijoje ir bandomos kitos praktinio panaudojimo galimybės. Cirkonio oksido pagrindu pagaminti dantų vainikėliai ir implantai yra puiki ir perspektyvi dantų grožio ir visų jų funkcijų atkūrimo ateitis.
Cirkonio oksido keramikos dantų vainikėlių ir implantų kainos
Cirkonio oksido keramika | Kaina EUR |
---|---|
Monolitinis vainikėlis be sluoksniuotos keramikos, pilno kontūro | 400 |
Vainikėlis su sluoksniuota keramikos („porceliano“) apdaila, nepilno kontūro | 450 |
Vieno vainikėlio cementavimas | 15 |
Vieno vainikėlio nuėmimas | 15 |
„Nobel Biocare“ cirkonio oksido danties implantas | 955 |
„Nobel Biocare“ Cirkonio oksido protezavimo atrama | 280 |