Protinių dantų rovimas

Protinių dantų rovimas gali būti sudėtingesnė chirurginė procedūra, nei kitų dantų traukimas. Galima sakyti, tai – protinių dantų operacija, kurios metu sudėtingesniais atvejais kartais tenka nuimti ir šiek tiek žandikaulio kaulo. Pvz., protinio danties šaknys yra apraizgiusios šalia esančių krūminių dantų šaknis, ir ties pažeistomis dantų šaknimis besiformuojanti cista ardo žandikaulio kaulą. Tuomet svarbu pažeistas infekcijos ir pūlinių žandikaulio kaulo vietas kruopščiai išvalyti ir dezinfekuoti. Tokiu atveju, pacientui pageidaujant, protiniai dantys raunami su narkoze (visiška nejautra, sedacija).

Kada būtina rauti protinį dantį?

Atsakymas vienareikšmis: kai protiniai dantys sukelia šalia esantiems dantims ir pačiam žmogui didesnę žalos riziką nei naudą. Pabrėžtina, kad protinių dantų rovimas nėra savitikslis dalykas, ir dantys neraunami nei dėl paties fakto, nei dėl nesamų problemų. Taisyklingai išdygę, sveiki ir tvirti, patogiai ir tinkamai prižiūrimi protiniai dantys, lyg visaverčiai nuolatiniai, gali tarnauti visą žmogaus gyvenimą.

Protinių dantų rovimas dažnai priskiriamas prie sudėtingo dantų rovimo. Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ protiniai dantys raunami arba chirurginės operacijos metu šalinami šiais atvejais:

Sugedę arba gendantys protiniai dantys

Sugedusio danties šalinimas
Gendantį protinį dantį geriau išrauti, nes infekcija pažeistų ir kitus dantis

Gendantys arba jau sugedę protiniai dantys dažniausiai būna pažeisti dantų ėduonies (karieso). Dėl savo lokacijos juos sudėtinga ir neverta gydyti, tad geriau išrauti. Svarbu šalinti, kol dar infekcija nepalietė sveikų kaimyninių krūminių dantų. Protiniai dantys linkę gesti dažniau už kitus, nes juos sunkiau prižiūrėti.

Protinių dantų dygimui pritrūkus žandikaulyje vietos

Protinio danties šalinimas
Viršutinio žandikaulio protiniams dantims trūksta vietos ir dygdami gali pažeisti kaimyninių dantų šaknis. Apatinio žandikaulio retinuoti protiniai spaudžia krūminių dantų šaknis, todėl juos būtina šalinti

Protinių dantų dygimui pritrūkus žandikaulyje vietos – protinių dantų rovimas praktiškai neišvengiamas. Maitinantis vis minkštesniu maistu, žandikauliai evoliucijos eigoje linkę mažėti. Todėl pilnai ir taisyklingai išdygti protiniams dantims kartais tiesiog nėra kur, nes per mažas žandikaulio kaulo lankas.

Retinuoti – susiformavę, bet neišdygę protiniai dantys

Retinuotų, arba susiformavusiųjų, bet neišdygusiųjų protinių dantų šalinimas iš tikrųjų yra įvardijama kaip protinių dantų operacija. Dažniausiai prireikia šalinant tik dalinai retinuotus dantis. Šių dantų dalis yra matoma, bet neatlieka kramtymo funkcijos.

Dantenų kišenėse aplink dalinai retinuotus dantis ir po dantena, dengiančia dalį kramtomojo danties paviršiaus, kaupiasi mikroorganizmų apnašas, kurio pačiam žmogui išvalyti praktiškai neįmanoma. Todėl tas vietas pažeidžia dantų ėduonis, ir formuojasi pūlingi uždegiminiai židiniai. Tokius dantis būtina šalinti.

Protinių dantų rovimas

Pilnai retinuoti dantys dažniausiai problemų nesukelia, nes juos visiškai dengia ir izoliuoja nuo burnos ertmės žandikaulio kaulas.

Nenatūrali protinio danties dygimo kryptis

Protinių dantų chirurginis rovimas
Protinius dantis, dygstančius netaisyklingai ir galinčius pažeisti krūminių dantų šaknis, tikslinga išrauti

Kartais protiniai dantys bando išdygti po paskutiniuoju krūminiu dantimi ir remiasi į krūminio danties šaknį, todėl gali ją pažeisti. O kartais protiniai dantys savo šaknimis gali „užsikabinti“ arba apraizgyti krūminio danties šaknį. Abu atvejus palikus savieigai – protinis dantis neišdygs, o kaimyninio krūminio danties šaknys bus pažeistos, tad jo dienos t. p. suskaičiuotos. Kad išsaugoti visavertį krūminį dantį, tenka rauti protinį dantį.

Išrauto danties kaulo alveolės gijimas

Išrauto protinio (ir ne tik) danties alveolė gali gyti šiek tiek ilgiau nei išrautų kandžių arba iltinių dantų. Jeigu išrovus protinį ar kitą dantį natūraliai nesiformuoja kraujo krešulys, Kauno odontologijos klinika „Angitia“ specialiu aparatu centrifuguoja iš paciento paimtą kraują, išskaidydama į atskiras frakcijas: kraujo plazmą, eritrocitus (raudonuosius kraujo kūnelius) ir leukocitus (baltuosius kraujo kūnelius) bei trombocitus. Būtent trombocitai, stabdantys kraujo krešėjimą, svarbūs PRF membranos gamybai, skatinančiai gijimą.

Išsyk po krūminio ar protinio danties rovimo paaiškėjus, kad žandikaulio kaulo alveolėje (išrauto danties vietoje) nesiformuoja kraujo krešulys, gaminama PRF membrana. Ji tuoj pat dedama į išrauto danties vietą, kad užpildytų alveolę, kaulas neliktų plikas, ir skatintų greitesnį gijimą. (PRF – Platelet Rich Fibrin – trombocitais gausus fibrinas).

Šis odontologijos klinikoje „Angitia“ taikomas spartesnio dantenų ir žandikaulio kaulo alveolės gijimo metodas po vieno ar kelių bet kurių dantų rovimo visiškai pasiteisina:

  • kuo greičiau užgis išrauto danties alveolė, tuo labiau ta alveolė bus apsaugota nuo galimos infekcijos;
  • PRF membrana ženkliai sumažina išrauto danties vietoje dantenų įdubimą;
  • sparčiau gyjantis dantis nesukelia arba beveik nesukelia pacientui diskomforto.

Protinių dantų rovimo kaina odontologijos klinikoje „Angitia“ Kaune

Dantų rovimo sudėtingumas Kaina EUR
Paprastas danties rovimas (nesugydomo, pažeisto dantų ėduonies ar pan.) 40
Krūminio danties rovimas 50
Sudėtingas protinio, krūminio bei retinuoto danties rovimas 100-120
Centrifugavimas trombocitų, skatinančių gijimą po danties rovimo (1 vnt.;, reikia 2 vnt.) 20
Tel. + 370 699 05758
Facebook