Danties infekcijos plitimo rizika

Dantų ar vieno danties šaknų kanalų gydymo trukmė iki plombavimo arba kitų sprendimų tiesiogiai priklauso nuo gydomojo danties būklės: kuo ilgiau nuo pirmųjų pastebėtų danties gedimo požymių nesikreipiama į odontologą, tuo didesnė negydyto danties plintančios infekcijos rizika pažeisti žandikaulio kaulą, patekti užkratui į kitus organus ir didesnė rizika danties netekti.

Pabrėžtina, kad vos įžiūrimas, dar be juntamo skausmo danties pažeidimas – tikras begalės mikrobų rojus, ir jų ardomąjį darbą gali sustabdyti tiktai odontologas. Kitu atveju danties neliks.

Nors mažiausias danties spalvos pokytis – rimtas signalas nedelsiant kreiptis į odontologą, jeigu dantys svarbūs.

Dantų karieso pažeistas mažiausias taškelis tampa begalės ardančiųjų danties emalę mikrobų židiniu
Dantų karieso pažeistas mažiausias taškelis tampa begalės ardančiųjų danties emalę mikrobų židiniu

Negydomų dantų savininkų laukia labai liūdnos pasekmės, kurių dar niekam nepavyko išvengti.

 • Negydomo danties infekcija plinta danties šaknies kanalais žemyn ir pažeidžia kaulą
 • Negydomiems dantims gresia stiprus skausmas
 • Gausiai ištrupėjusių dantų neįmanoma atkurti plombomis, ir tenka protezuoti
 • Negydomų dantų liūdnesnė perspektyva – jų praradimas
 • Apleistų gendančių dantų laukia ilgesnis, sudėtingesnis ir brangesnis gydymas

Negydomo danties infekcija plinta danties šaknies kanalais žemyn ir pažeidžia kaulą.

Negydomo danties karieso plotas didėja ir gilėja, kol suardo kietuosius danties paviršiaus sluoksnius, o patekusi infekcija plinta dantų šaknų kanalais gilyn ir pavojingai pažeidžia žandikaulio kaulą.

negydomu dantu pasekmes
 1. Sveikas dantis.
 2. Danties paviršius vos pažeistas karieso.
 3. Danties paviršius jau aiškiau pažeistas karieso, tačiau žmogus gali nejausti skausmo ir karieso nepastebėti. Profilaktinės apžiūros metu pažeistą danties vietą pastebėtų odontologas ir laiku sustabdytų karieso plitimą.
 4. Negydomas kariesas ardo danties kietuosius sluoksnius gilyn, situacija dar nėra labai pavojinga, ir laiku užplombavus, dantį galima išsaugoti.
 5. Negydomas kariesas progresuoja, suardo ir pažeidžia gilesnius kietuosius danties sluoksnius taip, kad pažeidimą gali pastebėti ir pats žmogus. Akivaizdi skylutė – rimtas signalas, kad delsti negalima.
 6. Negydomas kariesas suardo kietuosius danties sluoksnius kiaurai, ertmė pasiekia minkštuosius danties audinius – pulpą, ir greitai prasidės danties šaknų kanalų uždegimas.
 7. Prasidėjo vieno danties šaknies kanalo skausmingas uždegimas, ir pacientai dažniausiai kreipiasi į odontologą.
 8. Infekcija plinta abiem danties šaknies kanalais už danties ribų iki žandikaulio kaulo ir gali jį pavojingai pažeisti, – kaulas pradės irti ir nykti.

Danties infekcija gali patekti ir į kitus organus

Paminėtina, kad ilgiau negydomas danties infekcijos židinys ardo ne tik žandikaulio kaulą, bet ir apskritai pavojingas visam organizmui, nes užkratą kraujotakos sistema gali „pristatyti“ į bet kurią konkrečiu atveju silpnesniąją žmogaus organizmo vietą. Padidėję limfmazgiai, – rimtas signalas, kad organizme yra infekcijos židinys, ir kol jis nebus likviduotas, – tik laiko klausimas, kuomet apie save praneš ir kiti organai.