Prarastų dantų pasekmės
Žmogaus organizmas yra vieninga visų organų ir jų sistemų funkcionuojanti visuma, tarsi iš daugelio dalių sudarytas ir preciziškai tiksliai veikiantis sudėtingas mechanizmas, tik gyvas. Ar sudėtingas mechanizmas veiktų tiksliai, pašalinus vieną ar kelias dalis?
Taip ir žmogaus organizme. Kiekvienas organas yra susietas su kitais, ir jo netekus atsiranda destrukcija. Trūkstant nors vieno danties, prasideda ir kiti nepageidaujami žmogaus veido anatomijos bei fiziologijos pokyčiai.
Tad vieno ar kelių dantų praradimo pasekmių bei problemų negalima tapatinti vien tik su dantų kiekio sumažėjimo faktu ir „numoti ranka“, net jei atrodytų, kad vienas ar keli prarasti dantys nedarys didelės įtakos maisto kramtymui.
Nyksta žandikaulio kaulas, veido išvaizdos pokyčiai
Praradus nors vieną dantį, per ilgesnį laiką prasideda žandikaulio kaulo nykimo, arba atrofijos, procesas, pakinta žmogaus veido kontūrai ir bruožai:
- Skruostai įdumba ir tarsi praranda natūralią formą
- Apie lūpas susidaro ankstyvosios raukšlės
- Lūpos tarsi sukrenta ir suplonėja; veidas atrodo ne pagal amžių senesnis
- Neaiškiai tariami atskiri garsai bei žodžiai
- Jei trūksta nors vieno priekinio danties, žmogus jaučiasi nejaukiai, ne visada drįsta ir prasižioti. O ką jau kalbėti apie iš vis bedančių žandikaulių keliamas gyvenimo (ne)kokybės problemas.
Nusprendus atkurti veido formą ir išspręsti kitas problemas, sunykęs žandikaulio kaulas pasunkina dantų implantavimo procedūrą: sumažėjus kaulo tūriui tiesiog nebelieka vietos, kur įsriegti danties implantą. Tuomet būtina žandikaulio kaulą priauginti.
Beje, plokšteliniai (išimami) dantų protezai ir pavieniai dantų vainikėliai be implantų neapsaugo žandikaulio kaulo nuo sunykimo, nes jie tvirtinami ne žandikaulio kaule, bet ant žandikaulio viršaus.
Sparčiau prarandami likusieji dantys
Netekus danties, kaimyniniai šoniniai dantys praranda atramą ir dėl tenkančio jiems didesnio kramtymo krūvio pradeda krypti link buvusiojo danties paliktos tuštumos.
Prarastojo danties šoniniai dantys krypsta kuo toliau, tuo sparčiau, nes vos pakrypusį dantį spaudžia kramtymo jėga. Savu ruožtu, padidėjus tarpui tarp krypstančiojo danties ir kito, tas kitas irgi pradės krypti dėl tų pačių priežasčių, panašiai kaip „domino“ principu. Tad sveiki dantys sparčiau krenta vien todėl, kad jie neteko greta esančio danties tarsi šoninės atramos, saugančios vieni kitus nuo pasvirimo.
Dantis, esantis kitame žandikaulyje prieš prarastąjį dantį ir neturėdamas kramtomoji paviršiaus atramos, pamažu atsipalaiduoja ir vizualiai atrodo ilgesnis už kitus. Todėl dar labiau paspaudžia kito žandikaulio dantis, svyrančius į buvusiojo danties paliktą platų tarpą. Laiku nesuteikus pagalbos, sparčiau prarandami visi šie dantys: ir atsipalaidavęs, ir kitame žandikaulyje spaudžiami linkstantys. Palikus savieiga, procesas tęsiasi su kitais dantimis. Taip galima netekti visų dantų.
Ypač stipriai nukenčia likusieji dantys, netekus krūminių dantų. Kiekvienas dantis turi sau skirtą krūvį ir savo paskirtį. Praradus krūminius dantis, likusieji dantys nebeatlaiko jiems tenkančio buvusiųjų krūminių dantų didelio krūvio. Laiku neatkūrus krūminių dantų protezais arba implantais, likusieji dantys, neatlaikydami prarastų dantų „prisiimto“ kramtymo krūvio, pradeda gesti ir prarandami.
Netaisomi dantys prarandami greičiau, nei taisomi. Tačiau taisymas ir plombavimas jų neišgelbės, jei trūkstami krūminiai dantys nebus atkurti dirbtiniais protezais su implantais ar be jų. Nors dantų protezai be implantų neapsaugos žandikaulio kaulo nuo atrofijos, tačiau išgelbės nuo papildomo kramtymo krūvio likusius dantis ir todėl padės juos išsaugoti.
Virškinimo sutrikimai
Dantų tiesioginė ir nuolatinė paskirtis – maisto kramtymas. Deja. išrauto ar kitaip prarastojo danties maisto kramtymo funkcija nesutrinka – ji išnyksta. Ir nors neturimo danties neskauda, situacija yra apgaulinga: nesamo danties neatliekamos funkcijos padariniai sugrįžta ir „netikėtai“ smogia tarsi bumerangu kitoms organų sistemoms, o ypač – virškinimui ir, galima sakyti, sveikatai apskritai.
- Praradus daugiau dantų, prasčiau sukramtomas maistas, ir prasideda virškinimo problemos
- Atsisakius kietesnio maisto, mityba tampa nevisavertė, silpninanti žmogaus organizmo atsparumą įvairioms ligoms; stiprus imunitetas yra ypač svarbus įvairių epidemijų bei pandemijų metu
- Trūkstant vitaminų ir mikroelementų, silpnėja dantų atsparumas ėduoniui ir prasideda eilė kitų sveikatos problemų
Nors šiandien yra labai patrauklūs šiuolaikinės odontologijos pasiekimai ir patyrusiųjų UAB „Angitia“ odontologų naujausiųjų technologijų pritaikymo rezultatai, tačiau geriausias pasirinkimas – išsaugoti sveikus arba laiku sutaisytus nuosavus dantis. Prarastų dantų ir galimų jų pasekmių paprasčiau išvengti, nei spręsti realias sveikatos problemas, jų sulaukus.