Negydomų dantų skausmas, praradimas

Patyrusieji dantų skausmą sako, kad tokio skausmo nelinkėtų „net didžiausiems priešams“, ir tai nėra nepagrįsta. Deja, labai „kantrūs“ pacientai, susitaikę su dantų ėduonies ardomais dantimis ir sulaukę, kol uždegimas palies danties nervą, – kreipiasi į odontologą pagalbos „paskutinę minutę“, kai jau nepadeda savo nuožiūra vartojami nuskausminamieji vaistai.

Dantų skausmas ir jo savigydos problemos

Įsidėmėtina, kad nuskausminamieji vaistai dažnai pašalina simptomą, t. y. patį skausmą, bet ne jo priežastį, – danties kanalų infekciją ir uždegimą. Todėl nuskausminamaisiais vaistais dažnai galima tik prailginti ardomąją bakterijų veiklą.

Dantų skausmas gali komplikuoti ir patį danties gydymą, nes pavartojus nuskausminamuosius vaistus, kartais sudėtinga nustatyti skaudančio danties tikslią vietą, arba skausmo židinį.

Neapsirikime: numalšintas dantų skausmas nebūtinai sustabdo kenkėjišką bakterijų veiklą
Neapsirikime: numalšintas dantų skausmas nebūtinai sustabdo kenkėjišką bakterijų veiklą
Dantų skausmas – rimtas signalas kreiptis į odontologą; nuskausminamieji vaistai priežasties nepašalins, tik paaštrins
Dantų skausmas – rimtas signalas kreiptis į odontologą; nuskausminamieji vaistai priežasties nepašalins, tik paaštrins

Gausiai ištrupėjusių dantų neįmanoma atkurti plombomis ir tenka protezuoti

Stipriai pažeistų ėduonies dantų ne visada įmanoma atkurti buvusią išvaizdą plombų pagalba. Svarbiausia, – kad danties liktų nors nedidelė dalis, – tuomet dantį galima protezuoti pricementuota danties karūnėle, arba vainikėliu. Pavykus išsaugoti nors dalelę danties, tinkančio tolesniajam protezavimui, – galima sakyti, kad pacientui labai pasisekė, palyginus su visišku danties praradimo variantu.

Sulaukus tokio vaizdo, išgydyti dantį dar galima, tačiau plombavimas jau nepadės, - dantį teks protezuoti dirbtine karūnėle arba užklotu
Išgydytas danties likutis apvelkamas tvirta keramine arba porceliano karūnėle arba užklotu

Negydomų dantų liūdnesnė perspektyva – jų praradimas

Jeigu į odontologą dėl gendančių dantų kreipiamasi pernelyg vėlai, gali paaiškėti, kad dantys jau nebepagydomi, ir teks juos išrauti. Kadangi žmogaus dantys natūraliai keičiasi tik vieną kartą gyvenime, – vaikystėje, – svarbu kelti tikslą nuosavus dantis išsaugoti.

Dantys išraunami kraštutiniu atveju, kai jų neįmanoma išgydyti
Prarastų dantų svarba dažnai suvokiama tik jų netekus

Savuosius dantis praradus, belieka šie pasirinkimai:

  1. Likti bedančiais su begale problemų ir labai rimtomis sveikatos pasekmėmis.
  2. Prarastus dantis atkurti patikimais būdais.
    • Prarasto danties protezavimas, nušlifavus šoninius dantis, – sveikus dantis pavertus nevisaverčiais, nes ant jų užmaunamos protezuojamo danties šoninės karūnėlės, kad tas dantis laikytųsi.
    • Didesnį prarastų dantų kiekį galima pakeisti nuimamais plokšteliniais dantų protezais.
    • Vieno ar kelių dantų implantavimas – visapusiškai palankesnis sprendimas už dantų protezavimą be implantų.

Paminėtina, kad protezai be implantų nesustabdo žandikaulio kaulo nykimo. Praradus ženklią dalį žandikaulio kaulo ir po to apsisprendus dantis implantuoti, – lauktų sudėtingesnės ir brangesnės procedūros.