Kada reikalingas estetinis plombavimas

Kada reikalingas estetinis plombavimas

Estetinis plombavimas – puiki galimybė pašalinti arba užmaskuoti smulkius, tačiau ryškius dantų defektus, sukeliančius žmogui diskomfortą.

Preciziško odontologijos klinikos „Angitia“ estetinio plombavimo rezultatas – sėkmingai atkurta arba patobulinta natūraliai graži danties išvaizda ir visais atvejais sugrąžinta danties funkcija.

Kada reikalingas estetinis plombavimas

Danties estetinio plombavimo metu trūkstamos danties dalies vietoje kruopščiai suformuojama ir pritvirtinama estetinė plomba taip, kad plombinė medžiaga „plika akimi“ nepastebima. Kuo yra mažesnė trūkstama danties dalis, tuo estetinė plomba laikosi ilgiau ir patvariau. Nuskilus labai didelei danties daliai arba suardžius dantų ėduoniui labai daug kietųjų danties audinių, dantys atkuriami mikroprotezavimo būdu, dažniausiai porceliano laminatėmis.

Vis tik estetinis dantų plombavimas – svarbi ir populiari odontologinė procedūra, grąžinanti žmonėms taisyklingų dantų šypseną daugeliu atvejų.

Nulūžusi arba nuskelta danties dalis

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Taip nuskeltą dantį galima atkurti estetiniu dantų plombavimu arba porceliano laminate

Norint nepažeisti savo dantų mechaniškai, svarbu juos saugoti ir nesinaudoti ne pagal paskirtį, pvz.:

  • negliaudyti dantimis riešutų,
  • neatidarinėti dantimis butelių,
  • nebandyti perkąsti tvirtų kaulų,
  • nekąsti labai sudžiūvusios duonos,
  • saugotis kitų įvairių fizinių traumų ir pan.

Tai dažniausiai pasitaikančios dantų traumų priežastys.

Dantys, pažeisti dantų ėduonies (karieso)

Dantų ėduonies pažeistoje vietoje bakterijų sankaupos ardo kietąjį danties paviršiaus audinį dentiną. Kuo vėliau kreipiamasi į estetinio plombavimo specialistą, tuo daugiau prarandama danties. Todėl siūlome ir kviečiame kreiptis į odontologą, vos tik pastebėjus nedidelį danties spalvos pokytį, o juo labiau – mažas skylutes. Pabrėžtina, kad danties ėduonies pirmieji požymiai – baltesnės dėmės, ne tamsesnės. Pažeistos danties ėduonies vietos patamsėja vėliau.

Idealiu atveju geriau apsilankyti pas odontologą (stomatologą) profilaktiškai, dantų problemoms dar neprasidėjus. Tuomet vos pažeistos vietos pastebimos ankstyvajame etape, tad greičiau sustabdomas dantų ėduonies (karieso) plitimas, išvengiama dantų infekcijos bei jos gydymo ir išsaugomi dantys.

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Dantys, pažeisti dantų ėduonies prieš estetinį plombavimą
Kada reikalingas estetinis plombavimas
Estetiškai užplombuoti tie patys dantys

Jei vos prasidėjus dantų ėduoniui pacientas dar laukia, kol dantys bus pažeisti stipriau, dantis pirmiausia tenka sugydyti.

Diastema – padidėjęs priekinių dantų tarpdantis

Diastema, o lietuviškai – švarplė, pradantė, yra padidėjęs tarpas tarp priekinių kandžių, dažniausiai viršutinių.

Didesnė pradantė gali sukelti nepatogumų: valgymo metu joje įstringa kietesnio maisto gabalėliai, gali būti sunkiau ištarti „dantinius“ priebalsius (kai liežuvio galiukas turi remtis į priekinius dantis), dalis žmonių nejaukiai jaučiasi.

Diastemos sukeltus nepatogumus išsprendžia profesionalus estetinis plombavimas Kauno odontologijos klinikoje UAB „Angitia“.

Diastemos, arba pradantės, susiformavimo priežastys:

  • Neproporcingai maži dantys viršutinio žandikaulio atžvilgiu, jų formos ir dydžio neatitikimas žandikaulio dydžiui
  • Liežuvio funkcijos sutrikimas – jei stipriai remiasi ir stumia viršutinius priekinius kandžius
  • Per žemai arba per aukštai prisitvirtinęs viršutinės lūpos per platus pasaitėlis
  • Viršutinių kandžių šaknų srityje esantys svetimkūniai (cistos, augliai), trukdantys susiglausti viršutinių kandžių šaknims
  • Žalingi įpročiai (piršto ar apatinės lūpos čiulpimas, įvairių daiktų laikymas tarp dantų)
  • Kandžių šonuose prarasti arba ilgiau neišdygę dantys
  • Tarpą tarp priekinių kandžių gali didinti per plati viršutinio žandikaulio kaulinė siūlė
  • Praradus apatinius krūminius dantis, todėl sumažėjus sukandimo aukščiui ir viršutiniams kandžiams pernelyg „užėjus“ ant apatinių
  • Paveldėjimas arba paveldėtas polinkis formuotis didesniam tarpui tarp priekinių dantų
Kada reikalingas estetinis plombavimas

Požiūris į diastemą (tarpdantę, švarplę, pradantę) įvairių žmonių yra įvairus: vieni ją toleruoja ir susitaiko, kitiems trukdo ir kreipiasi į odontologą, kad panaikintų. Viešų žmonių, o ypač pramogų pasaulio atstovų, pradantė kartais tampa tarsi neatsiejama įvaizdžio dalimi.

Pati diastema nėra patologija ir nesukelia problemų sveikatai, nes ji, kaip jau žinome, dažniausiai yra kitų sutrikimų rezultatas. Todėl svarbu vertinti pradantę sukėlusias priežastis, ypač cistas, ir jas šalinti.

Estetiniu plombavimu pradantė šalinama ne visada

Pradantę tikslinga panaikinti estetiniu plombavimu, kai pacientas patiria diskomfortą, o pradantę sukėlusios priežastys neprogresuoja, nėra kenksmingos sveikatai ir nereikia šalinti pačių priežasčių. Pvz., jei dantys yra neproporcingai žandikauliui maži ir dėl perteklinės vietos žandikaulyje išdygę retai, žandikaulis ir dantys susiformavę galutinai ir daugiau neauga.

Jei pradantės priežastis būtų, pvz., tarp dantų šaknų esančios cistos, tuomet reikalinga šalinti cistas; jei viršutiniai kandžiai dygsta kreivai – reikalinga ortodonto pagalba ir pan. Kauno odontologijos (stomatologijos) klinika „Angitia“ šalina pradantes, priklausomai nuo jos atsiradimo priežasčių. Priežastys nustatomos, atlikus detalius žandikaulio kaulo ir periodonto radiologinius tyrimus.

Dėl pradantės šalinimo pacientai dažniausiai kreipiasi, norėdami pagerinti estetinę dantų ir šypsenos išvaizdą, o tuomet jau paaiškėja ir pradantės priežastys.

Padidėję tarpai tarp kelių priekinių dantų nėra diastema

Jeigu su diastema dalis žmonių susitaiko, tai išretėję dantys sukelia vienareikšmį diskomfortą – socialinį, maisto kramtymo, garsų tarimo. Didesni tarpai tarp kelių dantų bei didelis tarpas tarp pradantės užpildomi porceliano laminatėmis, ir ši procedūra priskiriama mikroprotezavimui.

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Didesnius tarpdančius geriau koreguoti porceliano laminatėmis
Kada reikalingas estetinis plombavimas
Taisyklingai suformuoti tie patys dantys ir tarpdančiai

Tarpdančiai gali dėl įvairių priežasčių padidėti tik tarp priekinių dantų kandžių arba tarp keleto kitų dantų. Išnykus priežastims, sukėlusioms tarpdančio padidėjimą, kartais natūralaus reikiamo dydžio tarpas atsistato savaime. Tačiau ne visada. Tuomet nedidelius tarpdančius galima panaikinti estetinėmis plombomis.

Nudilęs dantų viršus ir kakleliai

Priklausomai nuo žmogaus individualaus gyvenimo būdo ir paveldėtų savybių, kartu su metais gali nusidėvėti kramtomasis dantų paviršius, ir apsinuoginti dantų kakleliai ties dantenomis. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ patyrę odontologai specialiomis priemonėmis apsaugo nudilusį dantų paviršių nuo tolesnio dilimo, tiesioginio temperatūros svyravimų poveikio ir atkuria buvusią dantų išvaizdą.

Dylantis kramtomasis dantų paviršius

Dylantis kramtomasis dantų paviršius yra jautresnis ir daro įtaką sukandimui. Netaisyklingas sukandimas savo ruožtu spartina tolesnį dilimą. Nudilusios vietos atkuriamos aukštos kokybės plombinėmis medžiagomis – estetinėmis plombomis, apsaugančiomis atviras vietas nuo išorinio temperatūros poveikio ir tolesnio dilimo. Estetinių plombų sudėtyje yra fluoro, saugančio dantis nuo dantų ėduonies (karieso).

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Nudilusi iltinių dantų apačia, nuskilęs danties kampas, seniai atlikta burnos higiena
Kada reikalingas estetinis plombavimas
Tie patys dantys po burnos higienos, išbalinti ir atkurti estetinėmis plombomis

Dantys apnuogintais kakleliais

Vyresniojo amžiaus žmonių dažnai tirpsta žandikaulio kaulas, ir susitraukia dantenos, apnuogindamos dantų kaklelius. Būdami atviri, dantų kakleliai pamažu dyla, prasideda jų erozija, vizualiai atrodanti tarsi tamsūs „trikampiai“ apatinėje dantų dalyje. Tačiau problema ne tik estetinė: uždelsus apnuogintų dylančių dantų kaklelių estetinį plombavimą, galima netekti dantų. Nes apnuoginti kakleliai – palankios sąlygos juos ardyti danties ėduoniui, ir taip paveikti dantys tiesiog „nulūžta“.

Erozija nebūtinai žeidžia tik kaklelius ir nebūtinai apnuogintus. Erozija pažeidžia danties emalį bet kurioje vietoje; ją sukelia rūgštys, ypač skrandžio refliuksas. Apnuoginti dantų kakleliai yra jautresni, todėl lengviau pažeidžiami.

Silpnai pažeisti erozijos dantų kakleliai lakuojami, o stipriau pažeisti atkuriami ir erozija sustabdoma estetinėmis plombomis.

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Nudilęs viršutinių dantų kramtomasis paviršius, ypač iltinių dantų apačia. Apnuoginti kakleliai ir prasidėjusi jų erozija, kurios nesustabdžius galima netekti dantų.

Pastebėjus pirmuosius dylančiųjų dantų požymius ir pajutus didesnį dantų jautrumą karštam arba šaltam gėrimui bei maistui, siūlome vykti pas odontologą. Tai gali būti ne tik dantų dilimo, bet ir ne mažiau rimtų sutrikimų, reikalaujančių dantų gydymo, simptomai.

Visais atvejais padidėjus dantų jautrumui nereikia delsti. Nes nudilę dantų kakleliai patys savaime netaps nenudilusiais – viskas tik progresuos. Tuomet dantų paviršiaus bei apsinuoginusių jų kaklelių estetinis plombavimas, kaip ir visų uždelstų dantų problemų sprendimas, bus ilgesnis, sudėtingesnis ir brangesnis.

Didesnis, mažesnis arba kreivas dantis

Jeigu dantis akivaizdžiai yra už kitus didesnis, mažesnis arba šiek tiek kreivas, jo dydį ir kryptį galima taip pat koreguoti estetiniu plombavimu.

Kada reikalingas estetinis plombavimas
Skirtingas dantų ilgis suvienodinamas estetinėmis plombomis

Jeigu dantis kitų dantų atžvilgiu yra šiek tiek ilgesnis, storesnis ar kreivas, trukdanti taisyklingai danties formai dalis nušlifuojama, ir tinkamos formos bei dydžio dantis atkuriamas estetine plomba. Jei dantis yra mažesnis už kitus, jo dydis sulygiuojamas taip pat estetiniu plombavimu. (Labiau kreivi dantys atkuriami porceliano laminatėmis, o išdygusius labai netaisyklingai ir ne vietoje dantis tiesina ortodontas kabėmis (breketais) arba skaidriomis dantų tiesinimo kapomis).

Paminėtina, kad estetinės plombos struktūra labiau artima dentinui, gilesniajam danties sluoksniui, ne emaliui, paviršiniam sluoksniui, todėl per laiką estetinė plomba gali prarasti natūralių dantų blizgesį. Pastebėjus estetinės plombos nežymius spalvos pokyčius, tikslinga atvykti pas odontologą plombą nupoliruoti. Ypač – jei estetinė plomba yra didelė.

Facebook