Dantų plombavimas

Šiandien dantų būklė bet kokio amžiaus žmonių yra tokia prasta, kad labai retai pavyksta pamatyti suaugusiojo paciento visus dantis sveikus ir nė vieno plombuoto. O sutikti žmogų, nežinantį, kas yra danties plombavimas – praktiškai be šansų.

Dantų plombavimas – puikus ir nebrangus odontologijos pasiekimas, leidžiantis dešimtmečiais arba visą žmogaus gyvenimą prailginti pažeistų dantų visavertes funkcijas. Aukštos kokybės sertifikuotomis plombinėmis medžiagomis sugrąžinamas pasmerktų praradimui dantų patvarumas, visavertė maisto kramtymo galimybė ir identiška buvusiųjų sveikų dantų išvaizda: dydis, forma, spalva ir patvarumas. Taip dirbama odontologijos klinikoje „Angitia“, įsikūrusioje Kaune nuo 1994 m.

Dantų plombavimas
Paviršinio arba vidutinio gilumo dantų ėduonies suardyto danties ertmėje plomba hermetiškai įtvirtinama plombavimo pistoletu

Kada reikalingas danties plombavimas ir kaip vyksta?

Dantų ėduonis (kariesas) – pagrindinė dantų plombavimo priežastis. Rečiau tenka plombomis atkurti nedideles nuskilusias dantų dalis bei nudilusį arba dantimis nugriežtą kramtomąjį dantų paviršių. Dantų ėduonies pažeistų dantų ertmės, atsiradusios danties emalyje arba ir dentine kaip dantų ėduonies bakterijų ardomosios veiklos rezultatas, užpildomos plombinėmis medžiagomis.

Plombomis izoliuojamas ertmių paviršius nuo tolesnės infekcijos ir sustabdomas jų gilėjimas bei plėtimasis.

dantu-plombavimas-02
  • Prieš danties plombavimą visais atvejais – ir nuskilusio, ir pažeisto paviršinio, vidutinio ar gilaus dantų ėduonies – naudojama vietinė nejautra, todėl procedūra yra visiškai neskausminga.
  • Įsitikinęs nuskausminamųjų vaistų poveikiu, odontologas pašalina suirusias danties dalis.
  • Įsitikinus, kad pažeisto danties dalių nebėra, išvalomos ir dezinfekuojamos danties ertmės.
  • Jei danties ertmė labai gili ir siekia šaknį, prieš plombuojant dar uždedama speciali pulpos kameros („danties nervo“) apsauga.
  • Užpildžius danties ertmę patvaria plombine medžiaga, ji suformuojama ir poliruojama, kad atitiktų buvusiojo danties formą.
  • Jei buvo naudota šviesoje kietėjanti medžiaga, odontologas ją sukietina helio lempos šviesa; ši plomba dar vadinama helio plomba.

Dantų plombavimas galimas ir be endodontinio gydymo. Pvz.: nedaug nuskilusio danties atstatymas; priekinio danties estetinis plombavimas; nugriežtų arba paviršinio, vidutinio bei gilaus dantų ėduonies pažeistų dantų plombavimas.

Paviršinio ir vidutinio gilumo dantų ėduonies suardyto emalio ir dentino ertmes galima aptikti visose danties paviršiaus pusėse: kramtomajame, vidiniame, išoriniame ir ties tarpdančiais. Visais atvejais atkuriama buvusi danties forma, tačiau kiekvienoje šių vietų danties plombavimas pasižymi specifika. Pvz., krūminio danties kramtomajame paviršiuje plombos pagalba atkuriamos danties vagelės ir gauburėliai; plombuojant dantų ėduonies pažeistus dantis ties tarpdančiais, svarbu suformuoti labai lygius kraštus ir natūralaus dydžio tarpdančius, kad juose nestrigtų maistas.

Dantų plombavimas
Kol dantų ėduonis nesuardo danties emalio ir dentino, užplombuoti ertmę galima vieno apsilankymo pas odontologą metu: 1 – danties ėduonis, pažeidęs emalį ir dentiną, bet nepasiekęs pulpos; 2 – išvaloma ir dezinfekuojama danties „skylutė“; 3 - plombuojama; 4 – užplombuotas dantis, likviduotas danties ė-duonis.

Visais atvejais, kol iš dantų ėduonies (karieso) židinio infekcija dar neišplitusi į danties ertmę pulpą arba nepatekusi į danties šaknų kanalus, tuomet nereikia gydyti nei šaknies kanalų, nei pulpos, ir dantį galima nebrangiai užplombuoti vieno apsilankymo odontologijos klinikoje metu.

Tačiau dantų gydymas be dantų kanalų plombavimo neįmanomas. Skirtumas toks, kad sugydžius dantų šaknų kanalus, plombuojama ne danties vainikėlio kietajame sluoksnyje ertmė, bet specialia medžiaga gutaperča pirmiausia plombuojami danties šaknies kanalai iki pat danties arba jo likučių viršaus.

Dantų plombavimas
Kai danties ėduonis pasiekia danties pulpą, o infekcija plinta šaknų kanalais, dantis užplombuojamas tik po kelių apsilankymų jį sugydžius: 1 -danties ėduonis, pažeidęs emalį ir dentiną iki pulpos; 2 ir 3 – dan-ties gydymas; 4 – sugydytas dantis, užplombuoti šaknų kanalai ir vainikėlis.

Sugydyto danties šaknies kanalai kartu su pulpa hermetiškai izoliuojami nuo išorinės aplinkos, kad būtų apsaugoti nuo infekcijos, ir po kanalų plombavimo atkurtas dantis dar ilgai funkcionuotų tarsi sveikas. Jei danties vainikėlio lieka didesnė dalis, dantis plombuojamas. Paminėtina, kad po endodontinio gydymo dantų plombavimo kaina gali būti didesnė, nei paviršinio ar vidutinio gylio pažeisto dantų ėduonies ertmės plombavimo kainos.

Jeigu danties ėduonis didesnę danties dalį sunaikino, tuomet dantis protezuojamas dirbtiniu danties vainikėliu arba kitais protezavimo būdais.

Pabrėžtina, kad dantų šaknų kanalų gydymas prieš jų plombavimą trunka kelis kartus ilgiau ir gali kainuoti taip pat kelis kartus brangiau nei dantų plombavimas, kol danties ėduonis dar nesuardė viso kietojo danties sluoksnio ir nepateko į danties vidaus minkštuosius audinius.

Dantų plombavimas
Pažeisti gilaus dantų ėduonies (karieso) sugydyti ir užplombuoti krūminiai dantys

Kokios plombos naudojamos dantų plombavimui?

Laikinosios plombos

Kaip sako pavadinimas, šios plombos nėra galutinis ilgalaikis sprendimas. Jos dažniausiai naudojamos danties apsaugai trumpajam laikotarpiui, kol bus galutinai sugydytas danties šaknies kanalas, pašalinti infekcijos židiniai ir bus galima saugiai plombuoti nuolatine plomba.

Laikinosios plombos gaminamos iš lengvai pašalinamų, neatsparių medžiagų. Jos dažnai specialiai būna išsiskiriančios spalvos, kad odontologui būtų lengviau rasti ir tinkamai pašalinti. Laikinosiomis plombomis paprasčiau užpildyti dantų ertmes ir trumpiau užtrunka plombavimas.

Laikinosios plombos nėra tvirtos, tad kol jos neišimtos, reikia elgtis atsargiai, kad jų nesuardyti. Konkrečiau kiekvienu atveju paaiškina odontologas, tačiau bendrai reikia vengti labai kieto maisto ir stengtis mažiau kramtyti ta žandikaulio puse su laikinąja plomba ar net mažiau liesti ją liežuviu.

Šviesoje kietėjančios plombos

Šiuolaikinės modernios plombos gaminamos iš minkštų medžiagų, leidžiančių jas suformuoti kaip reikalinga.

Dantų plombavimas
Plombos sukietinimas helio lempos šviesa

Sukūrus tinkamą formą, plomba kietinama ryškioje helio lempos šviesoje. Tai paprasta mėlyna šviesa, ne ultravioletinė, naudojama dėl tinkamo bangų ilgio ir nekelianti jokio pavojaus paciento sveikatai. Vienintelis jos pavojus yra odontologo akims, kaip ir bet kokios labai ryškios šviesos, todėl odontologai dėvi apsauginius akinius.

Estetinės plombos

Tvirtos ir patvarios estetinės plombos naudojamos priekinių dantų plombavimui, ir taikoma visiškai kita technologija.

Plombos pataisa

Šlifuojame ir taisome kitose odontologijos klinikose seniau užplombuotus dantis, keičiame atsipalaidavusias plombas. Kartais pasitaiko, kad dėl dantenų kraujavimo nėra galimybės tinkamai nupoliruoti naujos plombos, tuomet tenka papildomai apsilankyti plombos pataisai.

Dantų plombavimo kaina

Dantų plombavimo kaina yra nepalyginamai žemesnė už dantų protezavimo arba implantavimo kainą. Tačiau būtinos dvi sąlygos:

  1. Ar savo dantis išsaugoti, ar palikti savieigai ir nesustabdžius tolesnio danties irimo laukti, kol pažeisto danties neliks, sprendžia pats žmogus.
  2. Apsisprendus pažeistus dantis išsaugoti, būtina surasti laiko ir atvykti pas odontologą. Jei dantis pažeistas nežymiai, paviršinio dantų ėduonies ertmės plombavimui užtenka vieno vizito, ir tokio danties plombavimo kaina nesudaro nė pusės gilaus dantų ėduonies ertmės plombavimo kainos.
Paslaugos pavadinimas Kaina EUR
Vietinė nejautra 5
Laikina plomba 5
Plombos pataisa 20
Savaime kietėjanti plomba – vidutinio ir gilaus ėduonies ertmės plombavimui 30
Paviršinio dantų ėduonies (karieso) ertmės plombavimas 40
Vidutinio dantų ėduonies ertmės plombavimas 50
Gilaus dantų ėduonies ertmės plombavimas 90
Apsauginis danties pulpos padengimas 20
Priekinio danties plombavimas (estetinis) 100
Apsauginė kapa nuo bruksizmo (dantų griežimo) 60
Tel. + 370 699 05758
Facebook