Balinimo saugumas, nebalintini dantys

Dantis balinti saugu klinikoje arba odontologo priežiūroje

Dantys saugiai balinami, jeigu balina arba konsultuoja patyręs odontologas specialistas, ir neužsiimama savo nuožiūra „tais pačiais“ balinimo būdais su „tokiomis pačiomis“ medžiagomis, kurios „padėjo kaimynei ar draugei“. Gal ir padėjo tam kartui, tačiau neaišku, kada ir kokios bus neprofesionalaus balinimo pasekmės.

Prieš balindami pacientui dantis, mūsų klinikos odontologai detaliai konsultuoja ir parenka tinkamiausias dantų balinimo medžiagas, sistemas ir būdus.

Daugelis tyrimų, atliktų įvairiose šalyse, patvirtina, kad dantų balinimas sertifikuotomis CE ir ISO balinimo medžiagomis – tai saugi, veiksminga dantims ir dantenoms jokios žalos nedaranti procedūra, nekeičianti danties struktūros, tik skaidanti spalvotus junginius ir šviesinanti dantis.

Suprantama, dantų balinimo saugumas užtikrinamas tuomet, kai dantis balina gydytojai specialistai odontologijos klinikoje arba konsultuoja pacientą, kaip tomis medžiagomis balinti savo dantis patiems namuose.

Ne visada ir ne visi dantys balinami

Balinami tik nuosavi, sveiki arba sutaisyti gyvybingi dantys.

Nepaveikūs balinimui ir nebalinami šie dantų paviršiai

  • Negyvybingi dantys neišbąla, todėl jie balinami iš vidaus, įvedus balinamąją medžiagą į danties kanalą. Ši procedūra standartiškai atliekama kartą per porą metų, nes per tiek laiko negyvybingas dantis pakeičia spalvą.
  • Dantų vainikėliai, todėl ilgainiui pasikeitus jų spalvai, vainikėlius gali tekti keisti arba koreguoti.
  • Todėl dantų balinimo procedūrą patariama atlikti prieš dvi savaites iki estetinio plombavimo, kad plombuojantis odontologas parinktų tokios pat spalvos plombą kaip išbalinto danties.

Dantų negalima balinti dėl pakitusios jų būklės

  • esant dantenų uždegimui,
  • sergantiems periodontitu,
  • nusidėvėjus dantų emalei.

Šiuos paciento dantų ir sveikatos sutrikimus pirmiausia būtina išgydyti, po to galima balinti. Praktiškai visais atvejais dantys balinami sveiki ir atlikus burnos higienos procedūrą, – pašalinus apnašas ir dantų akmenis.

Dantis rizikinga balinti savo nuožiūra

Dantų balinti t. p. nerekomenduojame ir pagal įvairius aprašymus, nes kiekvienas organizmas yra individualus, ir tinkamiausią dantų balinimo būdą bei medžiagas gali parinkti tik gydytojas odontologas.

Balinimo efektyvumas priklauso nuo šių individualių paciento dantų savybių, kurių kiekvienas sau tikrai adekvačiai neįsivertins, pvz.:

  • dantų struktūra,
  • dantų emalės storis,
  • dantyse esančio arba įsigėrusio pigmento atsparumas balinančiai medžiagai.

Siūlome neeksperimentuoti nei su savo dantimis ir sveikata, nei su galimai naudojamomis odontologų klinikose medžiagomis, kurių, galbūt, „galima gauti pigiau kitur“, nei su „liaudies patikrintais metodais“. Profesionaliai neįvertinus savo dantų būklės ir neaiškios medžiagos poveikio, galima suardyti dantų emalę ir negrįžtamai sugadinti dantis. Aišku, juos sutaisytume, tačiau geriau kuo ilgiau išsaugoti savo dantis sveikus nei taisytus.