Dantų balinimo saugumas

Dantų balinimo saugumas

Dantų balinimo saugumas užtikrinamas tuomet, kai dantis balina specialistai odontologijos klinikoje arba konsultuoja pacientą, kaip tomis medžiagomis balinti dantis patiems namuose. Apsisprendus dantis balinti saugiai, būtina pasikonsultuoti su patyrusiu burnos higienistu.

Dantis rizikinga balinti savo nuožiūra

Nederėtų mėginti dantų balinti patiems „liaudiškais“ ir „padėjusiais draugėms“ metodais. Pažeidus negrįžtamai dantų emalį, vėliau nepadeda joks balinimas. Dantų balinti t. p. nerekomenduojame ir pagal įvairius aprašus, nes kiekvienas organizmas yra individualus, ir tinkamiausią dantų balinimo būdą bei medžiagas gali parinkti tik šios srities odontologas.

Kiekvieno paciento dantys bąla skirtingai
Kiekvieno paciento dantys bąla skirtingai

Dantys bąla kiekvieno paciento skirtingai, ir tik patyręs odontologas gali saugiai pasiekti baltos spalvos maksimumą, kiek konkretaus žmogaus dantys gali išbalti. Net ir to paties žmogaus skirtingi dantys, bąla skirtingai dėl dantų emalio storio skirtumų ir anatomijos; pvz., nevienodai imlūs balinamajai medžiagai yra kandis ir iltis.

Balinimo efektyvumas priklauso nuo šių individualių paciento dantų savybių, kurių kiekvienas sau adekvačiai neįsivertins:

  • dantų struktūra,
  • dantų emalio storis,
  • dantyse esančio arba įsigėrusio pigmento atsparumas balinančiai medžiagai.

Užliejus savo nuožiūra „efektyvios“ (agresyvios) balinančios medžiagos ant pažeisto danties arba prasidedančio dantenų uždegimo, kurio pats pacientas dar nepastebėjęs, būtų liūdnos pasekmės. Profesionaliai neįvertinus savo dantų būklės ir neaiškios medžiagos poveikio, galima negrįžtamai suardyti dantų emalį ir sugadinti dantis.

Nebalinami nesveiki ir nesugydyti dantys
Balinant savarankiškai, galima stipriai pažeisti dantis

Balinami tik sveiki dantys

Negalima balinti pakitusios būklės dantų ir esant burnos ertmės minkštųjų audinių uždegimams ar kitoms burnos ertmės sveikatos problemoms:

  • Esant dantenų bei periodonto ligoms
  • Nusidėvėjus dantų emaliui
  • Nebalinami nesveiki ir nesugydyti dantys, pvz., stipriai pažeisti dantų ėduonies (karieso), esant pulpitui, danties šaknų kanalų infekcijai, cistoms ir kt.
  • Nebalinami dantys su danties emalio hipoplazijos požymiais – įvairių dydžių ir formų baltomis, gelsvomis, o juo labiau – stipriai pažengusios hipoplazijos rusvomis dėmėmis. Nes baltos dėmės dar labiau išryškės, o gelsvos ir rusvos – neišsibalins, nes jose jau nėra emalio; tokius dantis būtina kuo skubiau plombuoti arba protezuoti, nes jų galima netekti.
  • Susirgus burnos ertmės ligomis
  • Nėštumo ir kūdikio žindymo metu.

Visais atvejais paciento dantų ir sveikatos sutrikimus pirmiausia būtina sugydyti, po to dantis galima balinti.

Dantų balinimo saugumas

Siūlome neeksperimentuoti nei su savo dantimis ir sveikata, nei su galimai naudojamomis odontologų klinikose medžiagomis, kurių, galbūt, „galima gauti kitur pigiau“, nei su „draugių patikrintais metodais“. Gali būti, kad tam kartui dantys pabalo, tačiau neaišku, kada ir kokios bus neprofesionalaus balinimo pasekmės. Dantų emalis yra jautrus pažeidimams, ir savarankiškai užsiiminėjant balinimu, dantų pažeidimo rizikos pacientas tikrai nenumatys.

Kauno odontologijos klinika „Angitia“ sprendžia visas dantų problemas, jų tarpe ir balinimo be specialisto instrukcijos pasekmes. Tačiau geriau kuo ilgiau išsaugoti savo dantis sveikus.

Facebook