Žandikaulio kaulo nykimas, atrofija

Žmogaus organizmas taip sutvarkytas, kad nefunkcionuojantis organas ar jo dalis nyksta neišvengiamai, tad ne išimtis ir žandikaulis be vieno, o ypač – be kelių dantų.

Prarasto danties su šaknimi vietoje žandikaulio kaulas per ilgesnį laiką nyksta visada, nes toje vietoje nelieka kramtymo krūvio: nėra danties, nėra šaknies, nėra spaudimo, tad organizmui „nereikia“ ir nenaudojamos žandikaulio kaulo dalies, praradusios dantis.

Kaulo nykimas ir dantų praradimas - procesai negrįžtami, odontologas gali tik sustabdyti ir dantis implantuoti, žandikaulį priauginti
Kaulo nykimas ir dantų praradimas - procesai negrįžtami, odontologas gali tik sustabdyti ir dantis implantuoti, žandikaulį priauginti

Žandikaulio kaulo, praradusiojo dantis, nykimas, atrofija, arba „tirpimas“ – labai rimta problema, pradedant veido išvaizdos pokyčiais (nutįsta skruostai, anksti atsiranda raukšlių, įdumba lūpos ir kt.), baigiant įtaka sveikatai bei socialiniu diskomfortu (sutrinka virškinimas, neaiškiai tariami garsai, suprastėja gyvenimo kokybė).

Žandikaulio kaulo nykimo pagrindinės priežastys

  • Prarasto danties vietoje, negaudamas reikiamo kramtymo krūvio, kaulas atrofuojasi
  • Po dantų tiltais ir plokšteliniais protezais žandikaulio kaulas t. p. nepatiria kramtymo metu spaudimo ir pradeda nykti
  • Kaulo atrofiją sukelia onkologiniai veido srities susirgimai
  • Kaulo nykimas gali būti dantų bei žandikaulio traumų pasekmė
  • Žandikaulio kaulas gali supūliuoti ir suirti nuo infekcijos, patekusios dantų kanalais iš ėduonies (karieso) pažeistų dantų
  • Žandikaulio kaulą gali pažeisti parodontitas

Paminėtina, kad ištraukto danties vietoje likę kaimyniniai dantys, neturėdami, kur remtis ir prarasto danties sąskaita patirdami didesnį kramtymo krūvį, toliau virsta domino principu, ir tik laiko klausimas, kada bus prarasta daugiau dantų. Kaulo nykimo ir tolesnio dantų praradimo procesai negrįžtami, odontologas gali tik sustabdyti.

Pats žmogus gali nesuvokti, kada ištraukto danties vietoje pradeda nykti kaulas, tačiau nereikėtų užmiršti, kad prarastas dantis yra svarbi kaulo sunykimo rizikos aplinkybė. Tad praradus nors vieną dantį verta nors retkarčiais apsilankyti pas odontologą; burnos situaciją objektyviai parodo kompiuterinė panoraminė nuotrauka.

Bendra dantų būklė; neseniai ištraukto danties vietoje dar nenyksta žandikaulio kaulas ir nevirsta dantys
Ties ištrauktais dantimis virsta šalia esantys dantys, o ištrauktų dantų vietoje atrofuojasi žandikaulio kaulas

Jeigu iš nykstančio žandikaulio prieš danties implantavimą būtina ištraukti dar vieną ar kelis dantis, – primygtinai rekomenduojame prieš traukiant dantį pasikonsultuoti su gydytoju implantologu. Jei yra galimybė tik ištraukus dantį iš karto įsriegti danties implantą, t. y. atlikti momentinę danties implantaciją arba ištraukto danties vietą užpildyti kaulo pakaitalu, – apsaugoma nuo kaulo tūrio mažėjimo ir išvengiama brangių papildomų operacijų, ženkliai prailginančių ir pabranginančių dantų implantavimo procesą.

Nykstantys žandikaulio kaulai sėkmingai atkuriami nuosavo, donoro arba dirbtinio kaulo pagalba. Tačiau aukšti odontologijos pasiekimai jokiu būdu neturėtų skatinti pacientų laukti, kol praradus dantis pradės mažėti ir žandikaulio kaulo dydis bei tūris.