Pieniniai dantys

Pieniniai dantys vystosi nėštumo metu

Pieninių dantukų vystymosi pradžia yra 5-oji nėštumo savaitė, todėl laukiantis svarbu tinkamai maitintis, į racioną įtraukti produktų, kurie yra turtingi mineralų bei vitamino D. Tai žuvis, kiaušiniai, viso grūdo duonos produktai ir kruopos. Taip pat pieno produktai, pvz., jogurtas.

Jei būsima mama tinkamai rūpinasi savo dantimis (tai apima priežiūrą ir profilaktiką), sumažinama ėduonies tikimybė vaikui.

Kada dygsta pieniniai dantys?

Dygimo pradžia: vaiko elgesys

  • Kai vaiko burnoje pradeda dygti dantukai, tėvams kyla daug klausimų.
  • Atsirado išbėrimų aplink lūpas?
  • Vaikas bando graužti daiktus ar čiulpti pirštus?
  • Matomas dantenų paburkimas ar padidėjęs seilių tekėjimas?
  • Vaikas irzlus, o gal prasčiau miega?
  • Valgo ne taip noriai, kaip anksčiau?

Kiekvienas iš šių dalykų gali reikšti, kad ima dygti dantukas.

Amžius

Amžiaus vidurkis, kada turėtų kaltis pieniniai dantukai, yra apie 5–8 mėnesiai. Vis dėlto pabrėžtina, kad dantys gali imti dygti ir kur kas anksčiau, ir, priešingai, gerokai vėliau (būna atvejų, kai pradeda dygti 12 mėnesių vaikui).

Paprastai pirmieji dantukai pasirodo apatiniame žandikaulyje.

Kada išdygsta visi?

Skirtinga ne tik pradžia, bet ir galutinis visų pieninių dantų išdygimas. Tačiau riba, iki kada išdygsta visi pieniniai dantys, paprastai įvardijama 3 metai. Jei tokio amžiaus vaikui išdygę ne visi dantys (jų iš viso turi būti 20), tuomet reikėtų kreiptis į vaikų odontologą, kad šis įvertintų situaciją.

Pieniniai dantys

Pieniniai dantys labai svarbūs

Klaidinga galvoti: „Čia tik pieniniai dantys.“ Žinoma, jie iškris, vietoje jų išdygs kiti, tačiau būtent pieniniai yra „atsakingi“ už tinkamą sąkandžio formavimąsi. O nuo to priklauso, ar vaikas tinkamai kramtys maistą; nuo kramtymo priklauso ir virškinimas.

Jei pieninį dantį reikia gydyti, tai svarbu vertinti rimtai: negydant gali būti pakenkta ir nuolatinių dantų dygimui.

Dar viena priežastis, jau nekalbant apie estetinį aspektą, – kalbėjimas. Dantys itin svarbūs garsų artikuliacijai.

Dantų priežiūra

Jei vakare duodate produktų su cukrumi (mišinuko, tyrelės) ir nenuvalote dantų, susidaro ėduoniui palankios sąlygos. Kad to išvengtumėte, dantukus galite nuvalyti sudrėkinta marle. Tai reikėtų atlikti ir papusryčiavus, bet svarbiausia – pavakarieniavus. Valykite atsargiai, švelniais judesiais, kol neliks trupinių.

Iki kada reikalinga tokia priežiūra? Maždaug iki tol, ko vaikui sukaks 1 metukai. Nuo 1–1,5 metų naudotinas vaikiškas šepetėlis, su kuriuo dantys valomi be pastos) Su pasta valoma vėliau, kai mažasis paauga ir nebelieka grėsmės, kad pastą gali praryti (ne anksčiau kaip nuo 2 metų amžiaus).

Specialistų nuomone, iki vaikui sueis 6–7 metai, dantų valymu turėtų rūpinti tėvai, ir tik vėliau patikėti šią procedūrą patiems vaikams.

Ar apsilankyti pas odontologą, net jei vaikas neparodo, kad kažkas negerai?

Odontologijos klinikoje „Angitia“ dirbančių gydytojų patirtis rodo, kad profilaktika – labai svarbi, mat tai yra galimybė užkirsti kelią ligoms.

Pasiruošimas vykti pas odontologą

Jei reikia apsilankyti pas odontologą, nemeluokite vaikui. Odontologų baimė iš tėvų gali „persiduoti“ ir atžalai, todėl jokiu būdu negąsdinkite vaiko. Juk apžiūros ir vaikų dantų gydymo (arba, dantukų suskaičiavimo, kaip profilaktinį vizitą apibūdina odontologai) baimė neturėtų tapti gydymo palydove. Juolab kad gydant neskauda (taikomas vietinis nuskausminimas).

Jei nekyla dantų problemų, iki 4 metų amžiaus pakanka nuvyksti pas odontologą kasmet, o vėliau – kas pusę metų. Tad mielai laukiame Kaune, odontologijos klinikoje „Angitia“.

Svarbu nedaryti eksperimentų su dantimis

Svarbu nedaryti eksperimentų ir, jei atrodo, kad dantis kliba ar genda, nesiimti traukti „liaudiškais“ metodais. Visuomet svarbu, kad apžiūrėtų ir reikiamų veiksmų imtųsi specialistas.

Kada krinta pieniniai dantys ir kada dygsta nuolatiniai?

Pieniniai dantukai gali pradėti kristi jau 5 metų vaikui. Pirmiausia panašiu metu iškrenta pieniniai apatiniai kandžiai (jie ir išdygsta anksčiau už kitus).

Visas procesas trunka, kol sukanka ~12 metų.

Nuolatinių dantų dygimas

Nuolatinis dantis pasirodys praėjus kelioms savaitėms nuo pieninio iškritimo. Tačiau gali tekti palaukti ir ilgiau – iki 2 mėnesių.