Diastema, padidėję tarpdančiai

Tarpdančiai gali dėl įvairių priežasčių padidėti tik tarp priekinių dantų kandžių arba ir tarp keleto kitų dantų. Kartais išnykus priežastims, sukėlusioms tarpdančio padidėjimą, – natūralaus reikiamo dydžio tarpas atsistato savaime. Tačiau ne visada. Tuomet prireikia odontologo pagalbos.

Diastema, arba padidėjęs tarpas tarp priekinių dantų kandžių

Padidėjęs tarpdantis tarp viršutinių kandžių vadinamas diastema, o lietuviškai – švarplė, arba pradantė. Didesnė pradantė gali sukelti nepatogumų: valgymo metu joje įstringa vaisių žievelės bei kietesnio maisto gabalėliai ir gali būti sunkiau ištarti „dantinius“ priebalsius (kai liežuvio galiukas turi remtis į priekinius dantis).

Tarpas tarp priekinių dantų vadinamas diastema, švarple arba pradante
Diastemą galima panaikinti estetine plomba arba porceliano laminatėmis

Padidėjusios tarpdantės, arba diastemos, sukeltus nepatogumus išsprendžia profesionalus estetinis plombavimas Kauno odontologijos klinikoje UAB „Angitia“.

Diastemos, arba pradantės, susiformavimo priežastys:

  • dantų formos ir dydžio anomalijos, liežuvio funkcijos sutrikimas,
  • per žemai arba per aukštai prisitvirtinęs viršutinės lūpos per platus pasaitėlis,
  • viršutinių kandžių šaknų srityje esantys svetimkūniai (cistos, augliai),
  • žalingi įpročiai (piršto ar apatinės lūpos čiulpimas, įvairių daiktų laikymas tarp dantų),
  • kandžių šonuose prarasti arba ilgiau neišdygę dantys,
  • paveldėjimas

Požiūris į tarpdantę įvairus: vieni ją toleruoja ir susitaiko, kitiems trukdo ir kreipiasi į odontologą, kad panaikintų.

Padidėję tarpai tarp kelių priekinių dantų

Padidėję tarpai pastebimi ne tik tarp priekinių, bet ir tarp kitų dantų nėra diastema. Jeigu su diastema dalis žmonių susitaiko, tai išretėję dantys sukelia vienareikšmį diskomfortą. – socialinį, kramtymo, garsų tarimo.

Platūs tarpai tarp dantų sukelia diskomfortą, nes dažnai stringa maistas, sudėtingiau ištarti kai kuriuos priebalsius
Tie patys dantys su porceliano laminačių pagalba užpildytais tarpais

Svarbu atsižvelgti į esamų dantų dydį ir įvertinti, kokio dydžio, formos ir proporcijų konkretaus žmogaus atžvilgiu gausis dantys, užpildžius tarpus.

Pakitus dėl įvairių priežasčių žandikaulio ir dantų dydžių santykiui, – kai dantys per maži, o žandikaulis per platus, – dantys praretėja tarsi savaime. Didesni tarpai tarp dantų užpildomi porcelianinių laminačių pagalba, ir ši procedūra priskiriama mikroprotezavimui.