Dantų priežiūros būdai

Sveiki, tvirti, balti ir gražūs nuosavi dantys – neįkainojama vertybė,
kurią lengviau, pigiau ir paprasčiau išsaugoti, nei pakeisti dirbtiniais dariniais

Norint išsaugoti sveikus dantis iki gilios senatvės, būtina kruopšti kasdienė dantų priežiūra, – sukelianti nepalyginamai mažiau rūpesčių, nei sugedusių, yrančių ar byrančių dantų sveikatos ir socialinės problemos bei dantų atkūrimui skiriamas laikas ir lėšos.

Prarastų dantų „tvarkymasis“ nėra natūrali prigimtinė savybė, nes žmogaus nuolatiniai dantys skirti visam gyvenimui, kaip ir bet kuris kitas organas ar kūno dalis. Ar savo dantis tinkamai prižiūrėti ir visą gyvenimą išsaugoti sveikus, ar numoti ranka, pasikliovus šiuolaikinėmis dantų atkūrimo technologijomis, – kiekvieno individualus apsisprendimas.

Kokybiška dantų priežiūra apima visą kompleksą įvairių priemonių, – nuo savalaikio dantų valymo dantų pasta ir šepetėliu iki tinkamo gyvenimo būdo, o ypač – visavertės mitybos.

Dantų pasta ir dantų šepetėlis

Dantų pasta su dantų šepetėliu – tarsi dantų priežiūros simbolis, žinomas nuo neatmenamų laikų ir mūsų vaikystės. Dantų pastą ir dantų šepetėlį siūlome rinktis pasitarus su gydančiuoju odontologu, nes tai labai individualu.

Paminėtina, kad dantų pastos kiekis praktiškai neįtakoja dantų valymo kokybės. Svarbu naudoti kokybišką pačią pastą, tinkamą šepetėlį ir teisingai dantis valyti.

Dėl kokių priežasčių dantų šepetėlis neužtikrina 100% dantų priežiūros kokybės?

Yra įvairių nuomonių dėl dantų valymo dantų šepetėliu krypties. Mūsų odontologai pataria:

 • Valyti dantis „šluojamaisiais“ – sukamaisiais judesiais nuo dantenų link danties kramtomojo paviršiaus,
 • viršutinio žandikaulio dantis valyti iš viršaus žemyn,
 • apatinio – iš apačios į viršų,
 • kad nesudirginti dantenų, o ypač – „nepastumti“ po jomis maisto likučių bei galimų apnašų su mikrobais, jei dantų valymo kryptis būtų link dantenų
 • Valyti dantis su dantų pasta užtenka du kartus per dieną – ryte ir vakare.
 • Ant dantų šepetėlio užtenka išspausti nedidelės pupelės dydžio pastos tūrį.
 • Specialią dantis balinančią pastą siūlome naudoti ne dažniau, kaip kartą per dieną.
 • Valyti dantis minkštu šepetėliu ir vandeniu, be dantų pastos, reikėtų kiekvieną kartą pavalgius.

Elektrinis dantų šepetėlis dažnai tik nuvalo ir nublizgina išgaubtus dantų paviršius, tačiau dantų apnašos lieka po dantenomis su akmenų kaupimosi perspektyva; jų nepašalinus, laukia parodontozė ir dantų praradimas.

Nors kasdienė minimali dantų priežiūra be dantų šepetėlio praktiškai neįmanoma, tačiau kokybiška dantų priežiūra nėra vien tik dantų valymas šepetėliu ryte ir vakare.

Dėl kokių priežasčių dantų šepetėlis neužtikrina 100% dantų priežiūros kokybės?

 • Dantų pastos antimikrobinis veikimas trunka apie 10 minučių
 • Vien tik dantų šepetėliu ir dantų pasta įmanoma pašalinti iki 25% mikroorganizmų; kita dalis lieka tarpdančiuose ir burnos gleivinėje
 • Nepašalinti iš tarpdančių maisto likučiai, apnašos, seilės ir bakterijų veikla – dantų akmenų kaupimosi garantija
 • Laiku profesionaliai nenuvalius dantų akmenų, gresia dantenų uždegimas ir parodontozė.
 • Laiku nepastebėjus ar nepradėjus gydyti parodontozės, gali nelikti dantų.

Tinkama dantų priežiūra – tai kompleksas kitų įvairių dantų priežiūros priemonių, šiek tiek laiko ir kruopštus kasdienis darbas.

Kitos dantų priežiūros priemonės

Specialus tarpdančių siūlas – nepamainoma tarpdančių valymo priemonė.

Ne visus tarpdančius įmanoma išvalyti paprastu dantų šepetėliu, nes tarpdančiuose lieka nemažai maisto dalelių, kurios yra puiki žalingų burnos mikroorganizmų vystymosi terpė.

Dantų siūlai yra įvairių modelių ir įvairių storių, skirtų valyti įvairaus dydžio tarpdančius. Todėl prieš juos įsigyjant siūlome pasitarti su mūsų klinikos „Angitia“ odontologais.

Dantų siūlo tempimas valymo metu reguliuojamas rankomis
Dantų siūlo tempimas valymo metu reguliuojamas rankomis
Dantų siūlas, ištemptas ir įtvirtintas specialiame laikiklyje
Tarpdančių šepetukai išvalo net ir labai sunkiai pasiekiamas vietas, kurių neišvalys dantų šepetėlis
Tarpdančių šepetukai išvalo net ir labai sunkiai pasiekiamas vietas, kurių neišvalys dantų šepetėlis

Dantų krapštukai. Gausiai siūlomus medinius dantų krapštukus reikėtų vartoti labai atsargiai, kad nepažeisti dantenų. Rekomenduojame naudoti specialius tarpdančių krapštukus-miniatiūrinius „šepetėlius“, kurių šereliai pasieks ir kokybiškai išvalys dantų šepetėliui nepasiekiamas tarpdančių vietas.

Burnos skalavimas antiseptiniu skalavimo skysčiu. Išvardintos dantų priežiūros priemonės, – dantų pasta su dantų šepetėliu, dantų krapštukai, tarpdančių siūlai iš esmės pašalina maisto likučius ir tik dalį žalingų mikroorganizmų iš burnos ertmės ir nuo dantų paviršiaus.

Tačiau neužmirškime tarpdančių, iš kurių žalingų mikroorganizmų 100% neiškrapštys jokia mechaninė dantų valymo priemonė. Todėl patariama burną skalauti ne tik vandeniu, bet, pasitarus su odontologu, – ir specialiu skalavimo skysčiu.

Liežuvio apnašų valymas. Nors dantys būtų prižiūrimi idealiai, tačiau jei nebus valomos kas rytą liežuvio apnašos, – nebus kokybiška burnos ertmės priežiūra. Liežuvio apnašos – vidinės organizmo švaros atspindys ir mikroorganizmų veisykla. Be to, liežuvio apnašos skleidžia nemalonų kvapą. Todėl kas rytą svarbu apnašas valyti specialiu gremžtuku arba nubraukti šiam valymui paskirto plonais kraštais arbatinio šaukštelio briauna. Po to svarbu burną praskalauti vandeniu.