Beskausmis dantų rovimas

Neišgydomai sugedę neraunami dantys – pavojingas infekcijos židinys,
kurio užkratas gali patekti į silpnesnius organus bei jų sistemas
ir sukelti rimtas sveikatos problemas

Dantų rovimas – procedūra, kurios metu pašalinami nebegalintys funkcionuoti dantys. Dantų rovimą pagal priežastį, pobūdį ir rovimo sudėtingumą galima skirstyti į šias kategorijas:

  • Paprastas danties rovimas,
  • protinio danties rovimas,
  • retinuotų, arba susiformavusiųjų, bet neišdygusiųjų, dantų pašalinimas,
  • virškomplektinių dantų pašalinimas,
  • vaikų pieninių dantukų rovimas.

Visais atvejais svarbu, kad dantų rovimo bei šalinimo procedūrą atliktų patyręs specialistas ir nepažeistų žandikaulio kaulo sienelių.

beskausmis-dantu-rovimas-01

Išrovus dantį, tuo pačiu metu tikslinga vietoje buvusiojo danties tuoj pat įsriegti implantą – sutrumpės dantenų gijimo laikas, rečiau teks apsilankyti pas gydytoją implantologą.

Kartais tenka išrauti dantį kaip dažno danties skausmo savarankiško malšinimo rezultatą. Skausmą malšinantys vaistai dažniausiai šalina skausmą kaip simptomą, bet ne jo priežastį, – negydomų dantų kanalų infekciją. Kai nuo dantų skausmo vartojami vaistai savo nuožiūra, bakterijos dirba savo juodą darbą t. p. „savo nuožiūra“, kol nebelieka ką gydyti, ir nepagydomą dantį belieka išrauti.

beskausmis-dantu-rovimas-new

Paprastas danties rovimas – dantų ar jų šaknų pašalinimas dažniausiai nepagydomų, stipriai pažeistų karieso ar parodontozės, kai dantys jau nebesilaiko dantenose. Šis dantų rovimas yra nesudėtinga danties pašalinimo procedūra. Jos metu naudojama vietinė nejautra, todėl dantys raunami be skausmo.

Protinių dantų rovimas yra sudėtingesnė chirurginė procedūra, kurios metu kartais tenka nuimti nemažai žandikaulio kaulo. Protinių dantų rovimui būtina stipresnė nejautra; išrauto danties vietoje gijimo trukmė ilgesnė, kartais iki savaitės.

Neišdygusį protinį dantį (rentgeno nuotraukoje dešinė viršuje) būtina išrauti, nes jo dalis dygsta po krūminio danties šaknimi

Neišdygusį protinį dantį (rentgeno nuotraukoje dešinė viršuje) būtina išrauti, nes jo dalis dygsta po krūminio danties šaknimi

Dažnai protiniai dantys bando išdygti po paskutiniuoju krūminiu dantimi ir remiasi į krūminio danties šaknį. Suprantama, tokioje situacijoje protinis dantis išdygti negalės, ir kad išsaugoti tikrąjį dantį, tenka rauti protinį dantį.

Retinuotų, arba susiformavusiųjų, bet neišdygusiųjų, dantų traukimo operacijos dažniausiai prireikia šalinant dalinai retinuotus dantis. Dalinai retinuotų dantų dalis yra matoma, bet jie neatlieka kramtymo funkcijos. Dantenų kišenėse aplink dalinai retinuotus dantis kaupiasi mikroorganizmų apnašas, ir gali susiformuoti pūliniai bei karieso židiniai. Todėl tokius dantis belieka šalinti. Pilnai retinuoti dantys problemų dažniausiai nesukelia, – jie visiškai padengti kaulu ir izoliuoti nuo burnos ertmės.

Virškomplektiniai dantys – pilnai susiformavę arba retinuoti papildomi dantys, kurių normaliai burnos ertmėje neturėtų būti. Jų traukimas yra sudėtingesnė chirurginė intervencija, kurios metu taikoma vietinė nejautra.

Vaikų pieninių dantukų rovimas. Pradėjus klibėti pirmiesiems priekiniams vaikų dantukams, siūlome iš karto apsilankyti pas odontologą. Nes tik specialistas gali įvertinti, ar nesiruošia dygti kitas dantukas anksčiau, kol dar neiškritęs ir jam vietos „neatlaisvinęs“ pieninis.

Laiku, be skausmo, odontologijos klinikoje išrauti vaikų pieniniai dantukai – svarbi nuolatinių dantų taisyklingo dygimo sąlyga. Suaugę vaikai Jums už tai padėkos.

Visi išvardinti dantų rovimo atvejai yra ženkliai sudėtingesnė procedūra, nei vaikų pieninių dantukų rovimas, kurį, kaip jau minėta, t. p. patariame patikėti odontologui.

Tad primygtinai patariame nerizikuoti ir netraukti patiems jokių dantų nei vaikų, nei suaugusiųjų.

Šaltas kompresas apsaugo ištrauktą danties vietą nuo tinimo ir sustabdo arba sumažina kraujavimą
Šaltas kompresas apsaugo ištrauktą danties vietą nuo tinimo ir sustabdo arba sumažina kraujavimą

Suaugusieji kartais išsirauna dantis patys iš pažeistų parodontozės dantenų. Visais traukimo namų sąlygomis atvejais rizikuojama infekcija, komplikacijomis ir savo sveikata.

Išrovus dantį, pasiūlome iš karto pridėti ties ištraukta danties vieta šaldomąjį kompresą, kad dantis netintų ir nekraujuotų. Kiek laiko kompresą laikyti, konkrečiu atveju pataria odontologas.

Pašalinto danties vietą ir visą burnos ertmę rekomenduojame skalauti natūraliu silpnu antibiotiku – dezinfekuojančia ramunėlių arbata arba odontologo paskirtu specialiu skalavimo skysčiu.